کدخبر: ۳۰۷۱۳۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
نصیحت امام جمعه تهران به اردوغان: مراقب باشید مثل عربستان به باتلاق آمریکا نروید

نصیحت امام جمعه تهران به اردوغان: مراقب باشید مثل عربستان به باتلاق آمریکا نروید

اقتصادنیوز: خطیب موقت نمازجمعه تهران گفت:راهپیمایی اربعین به شیعیان اختصاص ندارد بلکه محبت به حسین(ع) هنجار بین‌المللی و اسلامی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب نماز جمعه این هفته تهران ضمن دعوت خود و دیگران به تقوای الهی، گفت: امروز راه‌پیمایی اربعین جهان اسلام را معطر کرده است، آنهای که در این راهپیمایی شرکت می‌کنند در سویدای عشق به خدای حسین (ع) هستند.

وی با بیان اینکه این راهپیمایی نه تنها در جهان اسلام بی‌نظیر است بلکه در کل جهان بی‌نظیر است، ادامه داد: بیش از ۲۰ میلیون نفر یک مسیر ۸۰ کیلومتری را طی کنند که با مدیریت مردمی انجام می‌شود و  یک شعار مشخص دارند که شعار لبیک یا حسین(ع) است که این یکی از مصادیق تکریم شعائر است.

بخش‌های مهم سخنان خاتمی را به نقل از تسنیم، مهر، ایسنا و میزان بخوانید:

*‌ (با بیان اینکه راهپیمایی  اربعین ۴ عنوان قرآنی دارد): اولین عنوان، بیعت با امام حسین(ع) است که بیعت با حسین(ع) بیعت با رسول‌الله است. بیعت با رسول‌الله هم بیعت با خدا است که بیعت با خدا مسبب رضایت او است. 

* عنوان دوم خشم آوردن دشمن است. توطئه‌های در خارج و داخل عراق شکل گرفته تا این مراسم برگزار نشود که قطعاً اگر از آسمان تیر و سنگ ببارد دوستداران حسین (ع) به این راهپیمایی می‌روند.

* جلوه سوم راه‌پیمایی اربعین تولی و تبری است، تولی یعنی دوست داشتن و تبری یعنی دشمن دانستن دشمنان اهل بیت‌ است.

* جلوه چهارم وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ است، راهپیمایی اربعین به شیعیان اختصاص ندارد بلکه محبت به حسین(ع) هنجار بین‌المللی و اسلامی است. محل تجمع الهیون عالم است به همین دلیل است که ۳ میلیون نفر ۴ برابر سال گذشته از ایران برای این مراسم اسم نویسی کرده‌اند.

* مسیحیان یهودیان و اهل تسنن در این راهپیمایی شرکت می کنند.

نصیحت خاتمی به اردوغان

* (در واکنش به حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه): مطلب روشن این است، این کار ترکیه تجاوز به یک کشور است. موضع نظام در مقابل این اتفاق ناصحانه و توقف فوری حملات و خروج فوری از خاک سوریه است.

* یک نصیحت به دولت ترکیه دارم. نصیحتم این است که عربستان به عنوان نوکر آمریکا حرف آمریکا را شنید و در باتلاق افتاده است. یک هفته‌ای می‌خواست کار یمن را تمام کند و الان پنج سال است رزمندگان یمنی پیروز هستند. ترکیه به این دام نیافتد. بلافاصله بعد از خروج آمریکا از سوریه نیروهای ترکیه‌ای جای آنان را پر می‌کنند، مراقب باشید باتلاق جدید برای خودتان درست نکنید.

امام راحل دستور اعمال نظارت استصوابی را خودشان صادر کردند

* (با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس یازدهم در اسفند ماه سال جاری): انتخابات یک جشن سیاسی است که به برکت انقلاب اسلامی در ایران برپا می‌شود؛ برای برپایی یک انتخابات باشگوه باید همه اعم از مجریان، مردم و کاندیداها قانون مدار باشند؛ قانون شکنی و تحقیر قانون در شأن هیچ کس به ویژه مسئولان نیست.

* مطابق با اصول قانون اساسی نظارت شورای نگهبان بر انتخابات یک نظارت استصوابی است، این سخن را که می‌گویند «مردم خودشان خوب می‌فهمند» ما هم قبول داریم؛ اما آیا این امر بدان معناست که نظارتی وجود نداشته باشد و هر کس که گفت می‌خواهم کاندیدا شوم ثبت‌نام شود؟!

* امام راحل در جریان انتخابات ریاست جمهوری اول هیئتی را ایجاد کردند و آن هیئت به اعمال نظارت استصوابی پرداختند از جمله آنکه رجوی خبیث را رد صلاحیت کردند؛ پس اینکه می‌گویند نظارت استصوابی امر جدیدی است، خیر! اینچنین نیست بلکه امام راحل دستور اعمال نظارت استصوابی را خودشان صادر کردند.

* برخی اظهارات و اقدامات و ابلاغیه‌ها بوی دو قطبی کردن می‌دهد؛ ما به افرادی که در صدد دو قطبی کردن فضا برای جذب رأی هستند می‌گوییم اگر مصلحت کشور را می‌خواهید چنین نکنید.

عربستان سعودی بنای آدم شدن ندارد

* (با اشاره به اغتشاشات اخیر در عراق): خواسته معترضین عراقی خواسته حقی بود، اما دشمنان مردم عراق سوار بر این موج شدند تا راهپیمایی باشکوه اربعین را تحت‌الشعاع قرار دهند که ناکام ماندند و میان دو ملت ایران و عراق تفرقه بیندازند؛ دشمنان مردم عراق نگران پیوستن ملت عراق به محور مقاومت هستند و در جریان اغتشاشات اخیر قصد داشتند از برخی مسئولین عراقی که قاطعانه در مقابل رژیم صهیونیستی و خواسته‌های نامشروع آمریکا ایستادند، انتقام بگیرند.

* (با اشاره به تحرکات و تحریکات وابستگان به رژیم سعودی برای به اغتشاش کشاندن عراق): عربستان سعودی بنای آدم شدن ندارد و می‌خواهد همه جا بلوا به پا کند، آل سعود همچون مرغ نجاست خوار لذتشان آدم کشی و کشتن مردم مظلوم یمن است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند