کدخبر: ۳۰۷۸۷۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نیویورک تایمز گزارش داد؛

اقدامات مخفیانه «جان بولتون» علیه ترامپ

اقتصادنیوز؛ بر اساس گزارش نیویورک تایمز، یک مقام ارشد دولت آمریکا به نمایندگان کنگره گفته است که تلاش‌های «رودی جولیانی» برای دور زدن وزارت خارجه و ایجاد روابط مخفی با طرف‌های اوکراینی، حتی «جان بولتون» را هم نگران کرده و موجب شده بود تا او این موضوع را به مشاوران حقوقی کاخ سفید اطلاع دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ نگاهی به گزارش تازه نیویورک‌تایمز نشان می‌دهد که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید در اقدامی که به نظر برخی تحلیلگران تلاشی برای مبرای کردن خود از ماجرای موسوم به «اوکراین‌گیت» و همچنین ضربه زدن به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بوده است، از یک مشاور سابق رئیس‌جمهور آمریکا خواسته بود که علیه اقدامات «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ و برخی دیگر از اعضای دولت آمریکا در زمینه اوکراین، وکلای کاخ سفید را در جریان روابط جولیانی با طرف‌های اوکراینی قرار دهد.

روزنامه «نیویورک تایمز» امروز سه شنبه در گزارش خود نوشته است: «تابستان امسال اعمال فشار به اوکراین برای ارائه کمک سیاسی به دولت دونالد ترامپ به منظور انجام تحقیقات علیه فساد احتمالی دموکرات‌ها، باعث یک درگیری لفظی شدید در درون کاخ سفید شده بود».

طبق گزارش این روزنامه آمریکایی، به گفته سه عضو تیم تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا در موضوع رسوایی «اوکراین‌گیت»، ۱۰ جولای ۲۰۱۹ (۱۹ تیرماه) بین «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «گوردون ساندلند» نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا بر سر همکاری ساندلند با «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ برای اعمال فشار بر دولت اوکراین جهت تحقیق کردن علیه دموکرات‌ها مشاجره لفظی شدیدی درگرفت.

«فیونا هیل» مشاور سابق ترامپ در زمینه مسائل روسیه و اروپا روز دوشنبه (دیروز) برای توضیح درباره مسائل مرتبط با تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا درباره استیضاح ترامپ به دلیل رسوایی اوکراین‌گیت در جلسه کمیته تحقیق حاضر شد و شهادت داد.

به گفته خانم هیل، جان بولتون از او خواست که وکیل شورای امنیت ملی آمریکا را در جریان تلاش‌های رودی جولیانی، ساندلند و میک مالوینی رئیس کارکنان کاخ سفید در زمینه فشار بر اوکراین برای انجام تحقیقات علیه دموکرات‌ها قرار دهد.

طبق گزارش نیویورک تایمز، مشاور امنیت ملی سابق و برکنار شده کاخ سفید به فیونا هیل گفته بود: «من جزوی از این معامله‌ای که ساندلند و مولوینی دارند آن را جوش می‌دهند، نیستم».

بنا بر روایت این رسانه آمریکایی، «این اولین باری نبود که آقای بولتون خطاب به خانم هیل درباره اقدامات آقای جولیانی به شدت ابراز نگرانی کرده بود».


رودی جولیانی وکیل ترامپ و جان بولتون

فیونا هیل مشاور سابق ترامپ در زمینه مسائل روسیه و اروپا در جلسه کمیته تحقیق استیضاح مجلس نمایندگان آمریکا نقل و قولی از بولتون درباره رودی جولیانی مطرح کرد. به گفته این مقام سابق، بولتون یک بار گفته بود که «جولیانی، شبیه به یک نارنجک دستی است که همه را منفجر می‌کند».

روزنامه «واشنگتن‌پست» هم گزارش داده است که بولتون روابط مخفی ساندلند، مولوینی و جولیانی با طرف‌های اوکراینی را به «معامله مواد مخدر» تشبیه کرده و گفته است که نمی‌خواهد جزئی از این روابط باشد. 

روزنامه نیویورک تایمز با انتشار بخشی از محتوای جلسه کمیته تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا با حضور فیونا هیل نوشت: «این جلسه به طرزی قدرتمندانه فاش کرد که تلاش‌های جولیانی برای کسب اطلاعات مخرب علیه دموکرات‌ها از سوی اوکراین به نمایندگی از رئیس‌جمهور ترامپ، چقدر در درون کاخ سفید موضوعی تفرقه‌برانگیز شده بود.»

فیونا در بخشی از جلسه استماعش، به مشاجره با گوردون ساندلند نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا اشاره کرد؛ مشاجره‌ای که به گفته او به دلیل دخالت ساندلند در مسائل مربوط به اوکراین صورت گرفت.

ساندلند ضمن رد اعتراض هیل به او گفت که «من مسوول موضوع اوکراین هستم» اما هیل سوال کرد که چه کسی شما را مسوول اوکراین کرد؟ نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا در جواب به این سوال به این جمله بسنده کرده است: «رئیس‌جمهور».

فیونا هیل اولین مقام سابق دولت ترامپ بوده است که تا به حال که در کمیته تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا در رابطه با استیضاح رئیس‌جمهور این کشور حاضر شده است.

این مقام سابق، کمی قبل از تماس تلفنی ۲۵ جولای (سوم مردادماه) دونالد ترامپ با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین از سمت خود کنار رفته بود. بعدا مشخص شد ترامپ در آن تماس تلفنی خواستار تحقیق دولت اوکراین درباره فساد احتمالی «جو بایدن» و پسرش «هانتر بایدن» شده بود.

فیونا هیل روز دوشنبه به مدت ۹ ساعت در جلسه پشت درهای بسته تیم ویژه تحقیق درباره استیضاح در کمیته امور اطلاعاتی مجلس نمایندگان شهادت داد.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، این مقام سابق آمریکایی تاکید کرد که او مخالف تماس تلفنی ترامپ با همتای اوکراینی به منظور اعمال فشار برای تحقیق علیه دموکرات‌ها بود، اما هیچ یک از مقام‌های دولت به او نگفتند که رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال طرح چنین درخواستی از زلنسکی است و او بعد از خروج از دولت ترامپ و از طریق رسانه‌ها مطلع شد که چنین درخواستی مطرح شده است.

فیونا هیل در جلسه استماع کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، اظهارات قابل تاملی درباره جلسه دهم جولای (۱۹ تیرماه) با حضور ساندلند، «کورت دی ولکر» نماینده ویژه آمریکا در امور اوکراین، «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا و دو مقام دولت اوکراین در کاخ سفید مطرح کرد.

به گفته او، هدف از این جلسه صحبت کردن درباره ارائه «کمک فنی» به شورای امنیت ملی اوکراین بود و مقام‌های اوکراینی مایل به برگزاری نشست بین روسای جمهور دو کشور بودند.

طبق روایت هیل، بولتون در این نشست تلاش کرد که تعهدی درباره برگزاری نشست دوجانبه روسای جمهور آمریکا و اوکراین داده نشود، اما این موضوع باعث عصبانیت ساندلند شد چرا که او و میک مولوینی رئیس کارکنان کاخ سفید پیشتر در این باره اتفاق نظر داشتند که در صورت موافقت اوکراین با آغاز تحقیقات علیه دموکرات‌ها، کاخ سفید با برگزاری این نشست دوجانبه ترامپ و زلنسکی موافقت خواهد کرد.

به گفته مشاور سابق ترامپ در مسائل روسیه و اروپا، بولتون به طور ناگهانی این جلسه را پایان داد، اما ساندلند از حاضران در جلسه شامل دو مقام اوکراینی خواست که به یک اتاق دیگر در کاخ سفید بروند و جلسه خودشان را ادامه دهند تا درباره اقدامات بعدی صحبت کنند. در این بین، بولتون به هیل دستور داد که در این جلسه حضور یابد و درباره محتوای صحبت‌های حاضران درآن به او گزارش دهد.

فیونا هیل به کمیته تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا خبر داده است که وقتی که او وارد جلسه شده آقای ساندلند در حال صحبت با اوکراینی‌ها درباره شرکت اوکراینی «بوریسما» بوده است که هانتر بایدن یکی از اعضای هیأت مدیره آن است. بولتون بعد از اینکه از این مساله خبردار شده، از فیونا هیل خواسته است که این موضوع را به «جان اِی آیزنبرگ» قائم مقام مشاور حقوقی کاخ سفید و مشاور حقوقی شورای امنیت ملی آمریکا اطلاع دهد.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، «آقای آیزنبرگ به خانم هیل گفت که او این موضوع را به رئیس خود اطلاع خواهد داد. طبق سلسله مراتب اداری، رئیس او پَت کیپولون مشاور حقوقی کاخ سفید است اما مشخص نیست که آیا او چنین کاری انجام داده باشد یا نه اما بعد از آنکه افشاگر عضو سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) (علیه تماس تلفنی ترامپ با زلنسکی و درخواست او برای تحقیقات علیه جو و هانتر بایدن) شکایتنامه‌ای ثبت کرد، مشاور حقوقی سیا با آقای آیزنبرگ تماس گرفت و در نهایت آنها به این نتیجه رسیدند که اتهام‌زنی‌ها این افشاگر، دارای پایه حقوقی منطقی و قابل مطرح شدن است».

هرچند در گزارش نیویورک تایمز اشاره مستقیمی به دلیل درخواست بولتون از فیونا هیل برای رجوع به مشاور حقوقی کاخ سفید نشده است اما برخی تحلیلگران آمریکایی معتقد هستند که شاید او از این کار دو هدف داشت: اول، مبرا کردن خود از ماجرایی که بعدا به «اوکراین‌گیت» موسوم شد و دوم، فشار بر دولت ترامپ در ماجرای اوکراین.

یک موضوع قابل تامل دیگر در رسوایی اوکراین‌گیت هم احتمال نقش آفرینی جان بولتون در افشای اطلاعات محرمانه تماس تلفنی ترامپ با زلنسکی است، موضوعی که هنوز درستی یا نادرستی آن مشخص نیست.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند