کدخبر: ۳۰۸۹۰۸ لینک کوتاه

رویترز به نقل از یک مسئول امنیتی ترکیه خبر داد؛

تماس‌های محرمانه ترکیه و سوریه

اقتصادنیوز؛ یک مسئول امنیتی ترکیه در گفت‌وگو با رویترز از تماس محرمانه کشورش با سوریه خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ منابع امنیتی در ترکیه از وجود تماس محرمانه با سوریه برای اجتناب از درگیری میان دو کشور، خبر دادند.

خبرگزاری رویترز امروز سه‌شنبه به نقل از یک «مسئول امنیتی ترکیه» نوشت: «ما درباره مسائل نظامی و اطلاعاتی، مدتی است که با هدف اجتناب از هر گونه مشکل در میدان [جنگ] با سوریه در تماس هستیم». 

این مسئول که هویتش فاش نشده، گفته است که اولین تماس، درباره وضعیت متشنج در شمال غرب سوریه بوده است؛ وضعیتی که کاملا جدا از وضعیت شمال شرق سوریه است؛ زمانیکه نیروهای سوریه با حمایت روسیه، در سال جاری به [نقاطی در جنوب استان] ادلب حمله کردند.

به گفته این مسئول، «تماس با سوریه، تا حد زیادی از طریق روسیه انجام می‌شود، اما گاهی هم این تماس مستقیماً برقرار می‌شود تا از درگیری مستقیم سربازان سوری و ترکی، اجتناب شود». 

در گزارش رویترز آمده است که در زمانی که دولت ترکیه اصرار دارد وانمود کند که در موضعش علیه بشار اسد رئیس جمهور سوریه هیچ تغییری رخ نداده، تماس‌های امنیتی نشان می‌دهد که این تغییر، اندک‌اندک در حال تحقق است و آنکارا نمی‌تواند این حقیقت را نادیده بگیرند که رئیس جمهور سوریه کم‌کم در حال اعمال کنترل کامل بر کشور است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز برای حضور در نشستی با همتای روس، به روسیه رفت. او پیش از عزیمت به روسیه اعلام کرد که در خصوص تحولات شمال و شمال شرق سوریه و عملیات نظامی کشورش علیه شبه‌نظامیان کُرد، با مسئولان روس گفت‌وگو می‌کند. 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند