کدخبر: ۳۱۲۵۲۵ لینک کوتاه

اختلافات در کویت بالا گرفت؛ دست رد نخست‌وزیر به فرمان شاه

اقتصادنیوز؛ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت طی احکامی وزیران دفاع و کشور را برکنار، و سپس جابر المبارک الحمد الصباح، نخست‌وزیر مستعفی را مجددا مامور تشکیل کابینه کرد. اما بنابر اعلام منابع کویتی جابر المبارک از تشکیل کابینه انصراف داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقال از فارس؛ «صباح احمد جابر الصباح» امیر کویت امروز، وزیران دفاع و کشور دولت پیشبرد امور را برکنار و نخست‌وزیر مستعفی را مامور تشکیل کابینه کرد.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «العربیه»، امیر کویت، «صباح خالد الحمد الصباح» وزیر خارجه را مامور کرد تا علاوه بر اداره امور این وزارتخانه، سرپرستی وزارت دفاع را نیز برعهده گیرد.

همچنین انس خالد ناصر الصالح، معاون نخست وزیر و وزیر مشاور در امور کابینه با حفظ سمت تا زمان تشکیل دولت جدید سرپرست وزارت کشور شده است.

وزیر دفاع و کشور مستعفی کویتتصویر راست (وزیر دفاع مستعفی) تصویر چپ (وزیر کشور مستعفی)

در این حکم آمده است، نخست وزیر باید اوامر را اجرا و به پارلمان اطلاع دهد و از تاریخ صدور این حکم و انتشار آن در رسانه‌ رسمی در جهت اجرای آن برآید.

پایگاه خبری شبکه الجزیره نیز در خبری فوری نوشت: امیر کویت بار دیگر «جابر المبارک الحمد الصباح» نخست‌وزیر مستعفی این کشور را مامور تشکیل کابینه کرده است. اما وی از پذیرش این امر امتناع ورزید.

جابر المبارک الحمد الصباح نزدیک به هشت سال منصب نخست‌وزیری را برعهده داشت اما ۲۳ آبان جاری، در پی تظاهرات‌های مردمی در اعتراض به گسترش فساد در سازمانهای دولتی کویت و درخواست برای اجرای اصلاحات، به طور رسمی استعفای خود را تقدیم امیر این کشور کرد و خواستار تشکیل کابینه‌ای جدید شد.

***

پاسخ منفی نخست‌وزیر مستعفی به  امیر کویت

به تازگی اختلافی بین ارکان دولت کویت و همچنین قطب‌های برجسته خاندان حاکمیتی در زمینه کوتاهی در مبارزه با فساد و هدر رفت بیت المال رخ داد که به استعفای دولت منجر شد.

اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه خاندان الصباح نشستی قریب‌الوقوع را درباره مهار بحران و اختلافات به وجود آمده بین قطب‌های برجسته خاندان و اعضای حکومت مستعفی یعنی نخست وزیر مستعفی، ناصر صباح الاحمد الصباح وزیر دفاع و خالد الجراح الصباح، وزیر کشور برگزار خواهد کرد.

وزیر دفاع کویت شنبه از اسناد و مدارکی پرده برداشت که نشان می‌دادند حدود ۸۰۰ میلیون دلار از صندوق کمک به نظامیان ارتش چپاول شده است.

وی تاکید کرد، علت استعفای سریع دولت این پرونده بود. وزیر مذکور همچنین گفت، چپاول ۲۴۰ میلیون دینار کویتی (۷۸۹ میلیون دلار) قبل از تعیین او به عنوان وزیر دفاع در سال ۲۰۱۷ بود.

وزیر دفاع کویت، نخست وزیر را به سهل انگاری در مبارزه با فساد متهم کرد. در این راستا وزیر کشور نیز انتقادی از وزیر دفاع داشت و اشاره کرد وزیر دفاع پرونده فساد را به دادستانی ارجاع داده و مکتوبات سری او را به بیرون درز داده است.

وی، ناصر صباح الاحمد، وزیر دفاع را متهم کرده اهداف و برنامه‌های سیاسی دارد.

دادستانی کل کویت نیز کیفرخواستی علیه وزیر کشور برکنار شده به کمیته تحقیقات در دادگاه وزیران در پرونده "صندوق ارتش" (ویژه ارائه کمک‌ها و اعتبارات مالی به نیروهای ارتش) ارائه کرد.

وزیر کشور نیز برای حضور در برابر دادگاه اعلام آمادگی کرده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند