کدخبر: ۳۱۳۰۷۶ لینک کوتاه

خطر بزرگی که شب زنده داران را تهدید می کند

​اقتصاد نیوز:بسیاری از ما عادت داریم ساعاتی طولانی از شب را بیدار بمانیم. این بی خوابی گاه منشاء اضطرابی دارد و گاه صرفا برای سرگرمی، دیدن یک فیلم یا سریال و حتی وقت گذرانی است. با این وجود، به نظر می رسد این بی خوابی ها کم ایراد نیست و می تواند حتی با خطر مرگ همراه باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل ازانتخاب، پژوهش های متعدد بالینی مشخص کرده اند دیر خوابیدن تا 10 درصد خطر مرگ را افزایش می دهد. البته دیر خوابیدن به تنهایی لزوما منجر به افزایش خطر مرگ نمی شود و رفتارهای اشتباه در طول شب به این موضوع دامن می زند.

زمانی که یک فرد بالغ بیش از زمان بهنجار بیدار می ماند، اشتهای بیشتری برای مواد قندی و پر کالری پیدا می کند، این موضوع به خصوص وقتی فرد جلوی تلویزیون وقت می گذراند محسوس تر است. افزون بر این کم خوابی منجر به افزایش اختلالات خواب می شود. پژوهشگران دریافته اند که افراد شب زنده دار در ابتلا به بیماری های دیابت، اختلالات روانشناختی، اختلالات دستگاه گوارش، اختلالات عصبی و نیز مشکلات تنفسی در خطر بیشتری نسبت به سایرین قرار دارند.

افراد شب زنده دار به علت عدم مشاهده طلوع خورشید یا استشمام هوای صبحگاهی به ویژه در روزهای پاییز و زمستان در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. این خطر به خصوص در روزهای بارانی بیشتر است. وقتی یک فرد در طول ساعات بیداری بیشتر ساعات شب یا عصر را مشاهده کند، رفته رفته از نور خورشید دور می شود.

با همه این ها برخی افراد به شکل طبیعی ریتم خواب شامگاهی ندارند یعنی بدن آنها هورمونهای خواب را شبانه ترشح نمی کند، بهترین راهکارها برای این افراد به حداقل رساندن مصرف غذاهای محرک و حاوی کافئین در طول شب، مطالعه در ساعات شب، پرهیز از نورهای زیاد یا تماشای تلویزیون و اعمالی مانند مدیتیشن، دوش گرفتن و مراقبه است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند