کدخبر: ۳۱۴۷۵۴ لینک کوتاه

افزایش حضور نظامی دانمارک در قطب شمال به دلیل «تهدید روسیه»

نخست وزیر دانمارک می‌گوید عملیات تجسسی دریایی و هوایی این کشور با استفاده از هواپیماها و تجهیزات دیگر در واکنش به افزایش فعالیت‌های نظامی روسیه در قطب شمال گسترش می‌یابد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، نخست وزیر دانمارک روز سه‌شنبه پیش از برگزاری اجلاس پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در لندن، پایتخت انگلیس گفت، دانمارک قصد دارد عملیات تجسسی در دریا و حریم هوایی قطب شمال را در واکنش به افزایش فعالیت‌های نظامی روسیه در این منطقه گسترش دهد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «مته فردریکسن » نخست وزیر دانمارک در گفت‌ وگو یا یک روزنامه دانمارکی گفت: «شاهد حضور فزاینده روسیه در اطراف قطب شمال هستیم.»

فردریکسن در این گفت‌و‌گو بر ضرورت تقویت ظرفیت‌های ضد زیردریایی و همچنین نظارت بر حریم هوایی قطب شمال با کمک رادارها، ماهواره‌ها و هواپیماها اشاره کرد.


پایگاه روسیه در قطب شمال

دولت دانمارک قبلا اعلام کرده بود که قصد دارد بودجه دفاعی خود را به بهانه مقابله با فعالیت‌های نظامی روسیه در شرق و شمال اروپا، افزایش دهد.

مرکز تحقیقات کنگره آمریکا نیز چندی قبل در گزارشی نوشت ، قطب شمال ممکن است به منطقه «رقابت تشنج آمیز نظامی» مبدل شود.

روسیه به تازگی یک موشک جدید فراصوت (هاپیرسونیک) را نزدیک قطب شمال با موفقیت آزمایش کرد.این آزمایش حدود دو هفته پیش در نواحی قطب شمال روسیه انجام گرفت و در جریان آن موشک فراصوت «کینژال» از یک جنگنده «میگ-۳۱» شلیک شد. 

ارتش روسیه تابستان سال جاری در اقدامی تاکتیکی برای تقویت قلمروی هوایی خود سامانه پدافند موشکی «اس-۴۰۰» را در بخشی از قطب شمال مستقر کرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند