کدخبر: ۳۱۵۰۱۲ لینک کوتاه

تیس هوشمندترین شهر ایران می‌شود

اقتصادنیوز: استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ساخت شهر جدید تیس در سواحل مکران با آخرین استاندارد‌های روز یکی از هوشمندترین شهر‌های ایران می‌شود تا بخشی از توسعه عملی سواحل مکران را شاهد باشیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت شهر جدید تیس در کنارک که با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد اظهار داشت: توسعه سواحل مکران در همه ابعاد در حال انجام است و برنامه‌های خوبی برای عمران و آبادانی آن پیش بینی شده است.

او  بیان کرد: شهر جدید تیس حدود سه دهه با دلایل متعدد به تاخیر افتاده و هم اینک دولت تدبیر و امید وزارت راه و شهرسازی مصمم به آبادانی سواحل مکران و آماده سازی زیرساخت‌های این شهر جدید هستند.

او افزود: افزایش محدوده منطقه آزادچابهار را بزودی شاهد خواهیم بود و قطعا با افزایش محدوده توسعه نیز رقم خواهد خورد.

استاندار سیستان وبلوچستان گفت: همانطور که برای تکمیل راه آهن چابهار به سرخس از صندوق توسعه ملی با موافقت رهبر معظم انقلاب ۳۰۰ میلیون یورو اعتبار تخصیص پیدا کرده است، امیدواریم در بحث ساخت باند دوم راه چابهار به زاهدان نیز اعتبارات لازم در نظر گرفته شود.

موهبتی ادامه داد: تکمیل جاده کنارک به زراباد از تاکیدات و درخواست‌های مردم منطقه است که امیدواریم پس از سال‌ها مورد توجه قرار گرفته تا بخشی از مشکلات حمل و نقل و تردد کامیون‌ها تسهیل شود.

او  افزود: علیرغم شرایط بد اقتصادی شاهد انجام فعالیت‌های عمرانی و ساخت راه آهن، طرح‌های زیرساختی و توسعه بندرچابهار هستیم.

او  گفت: راه اندازی مرز آبی کلات زرآباد می‌تواند هزاران تن محصولات کشاورزی و شیلاتی سیستان وبلوچستان را به کشور‌های مختلف صادر کند.

جاده کنارک - بندرعباس تکمیل و بهره برداری شود

فرماندار کنارک نیز اظهار داشت: این شهرستان با ۱۱۰ هزار نفر جمعیت، بیش از ۲۰۰ روستا دارد و مردم چندین سال است که چشم انتظار تکمیل راه کنارک به زرآباد و بندرعباس هستند.

حمیدالدین یوسفی افزود: محور کنارک به چابهار و کنارک به زرآباد و جاسک از پرترافیک‌ترین جاده‌ها است که با عرض کم و غیراستاندارد شرایط مناسبی ندارد.

او  بیان کرد: بندر صیادی کلات زرآباد هر چه سریعتر به عنوان مرز دریایی برای تجارت و حمل و نقل کالا با کشور‌های همجوار نظیر عمان تعریف و زیرساخت‌ها و تشریفات اداری انجام شود.

او گفت: کنارک و چابهار با تولید سالانه بیش از ۸۰۰ هزار تن انواع آبزیان (ماهی ومیگو) و محصولات کشاورزی و به ویژه موز می‌تواند بخشی از نیازمند‌های کشور‌های مختلف را تامین و موجب افزایش درامد خانوار‌ها به ویژه صیادان و کشاورزان شود.

فرماندار کنارک گفت: چابهار و کنارک تامین کننده بیش از ۷۰ درصد تن ماهیان کشور هستند و نیاز است این محصولات برای ارزآوری و اقتصاد خانوار‌ها صادر شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند