کدخبر: ۳۱۷۵۷۱ لینک کوتاه

چه کسی کامل‌ترین مهاجم لیگ فوتبال ایران است؟

​اقتصاد نیوز: در آستانه تعطیلات لیگ برتر، سه نفر همزمان در صدر جدول آقای گلی لیگ برتر قرار دارند و سه بازیکن دیگر، با اختلاف یک گل آن‌ها را تعقیب می‌کنند. گلزنانی که نقش و ارزش متفاوتی برای تیم‌های‌شان دارند. آل کثیر، به تنهایی بیشتر از نصف گل‌های صنعت نفت را زده و از آن طرف، هر دو مهاجم استقلال با کمک هم صدرنشین جدول گلزنان هستند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از نود، در سال‌های گذشته که طارمی، علیپور، کی‌روش و پریرا به جایزه آقای گلی لیگ برتر رسیدند، یک خصوصیت مشترک بین‌شان وجود داشت. آن‌ها تنوع کاملی در گلزنی داشتند و می‌توانستند با هر دو پا و ضربات سر، دروازه حریف را باز کنند. علیپور در فصل آقای گلی، آنقدر با پای غیر تخصصی گل زد که تشخیص راست پا یا چپ پا بودن او مشکل شد. بیشتر آن‌ها، اهل گلزنی از پشت محوطه هم بودند. کامل بودن یک مهاجم، می‌تواند در عملکرد او تا پایان فصل و رسیدن به آقای گلی در این رقابت فشرده، نقش مهمی داشته باشد.

شیخ دیاباته، یکی از سه بازیکن 8 گله لیگ برتر، یک مهاجم راست پاست. با این حال او تنها صدرنشین جدول گلزنان است که این فصل هم با سر، هم با پای راست و هم با پای چپ گل زده است. او در بازی با تراکتورسازی، گل استقلال را با یک شوت محکم پای چپ زد. 5 گل دیگر او، مثل آخرین گلش به ماشین سازی با پای راست بوده‌اند. دیاباته دو ضربه سر هم به صنعت نفت و سپاهان زده تا کارنامه کاملی در زمینه گلزنی داشته باشد. البته همه گل‌های دیاباته، از داخل محوطه زده شده‌اند و او، هنوز پشت محوطه نتوانسته خطرناک ظاهر شود.

قائدی، دیگر صدرنشین استقلالی جدول آقای گل‌ها هم مثل دیاباته، توانایی گلزنی با هر دو پا را دارد ولی در عوض، با توجه به قامتش نمی‌توان شانسی برای سرزنی او در نظر گرفت. قائدی 6 گل از 7 گلش را با پای راست زده و مقابل صنعت نفت، با پای چپ دروازه حریف را باز کرد. جالب اینکه تک گل او با پای چپ، تنها گلش از پشت محوطه جریمه هم هست. موضوعی که نشان می‌دهد در صورت نیاز، می‌تواند با پای چپ هم ضربه نهایی را بزند.

برتری آل کثیر به دو بازیکن دیگر 8 گله لیگ، توانایی او روی ضربات شروع مجدد است. آل کثیر یک بار، با ضربه آزاد مستقیم گل زده و پنالتی‌زن اول صنعت نفت هم محسوب می‌شود. دو گل او از روی نقطه پنالتی بوده‌اند. نقطه ضعف او، این است که با پای چپ نتوانسته دروازه حریف را باز کند و همه گل‌هایش، با پای راست یا ضربه سر بوده‌اند.

در رده دوم جدول، مغانلو اوضاعی بهتر از همه دارد. تنوع گل‌های او، از دیاباته هم بیشتر است و کامل‌ترین مهاجم لیگ محسوب می‌شود. مغانلو با ضربه سر، پای راست و پای چپ گل زده و از داخل و خارج محوطه می‌تواند دروازه حریف را باز کند. سه گل او، ضربات شروع مجدد مستقیم بوده‌اند. یک بار با ضربه آزاد گل زده و دو بار هم، از روی نقطه پنالتی موفق به گلزنی شده است. یک بار دیگر، توانست ریباند پنالتی را گل کند. زدن یک ضربه سر، نشان می‌دهد مغانلو روی توپ‌های هوایی هم تبحر دارد.

مهدی ترابی، بهترین گلزن پرسپولیس هم مثل قائدی، بازیکنی دو پاست اما با ضربه سر، نتوانسته برای پرسپولیس گل بزند. او 7 بار، با پای راست دروازه حریفات پرسپولیس را باز کرده که یک بارش، شوت از پشت محوطه جریمه به گل گهر بود. هفته اول هم با یک ضربه چیپ زیبا، تک گل پرسپولیس به پارس جنوبی را با پای غیر تخصصی زد. ترابی از ضربات کاشته برای پرسپولیس گل نزده اما، در هفته‌های اخیر پنالتی‌زن اصلی آن‌ها شده و دو بازی با فولاد و پیکان، از روی نقطه پنالتی دروازه حریف را باز کرد.

شاید تک بعدی‌ترین نماینده بین بازیکنان 8 و 7 گله را، بتوان احمد زنده‌روح دانست. بازیکنی که تخصص ویژه‌ای در زدن ضربات پنالتی دارد و این فصل، 5 ضربه پنالتی را وارد دروازه کرده است. زنده‌روح دو بار هم، روی کرنر و ضربات شروع مجدد غیر مستقیم، برای ماشین‌سازی با ضربه سر گل زده و توانسته با 7 گل، بین بهترین گلزنان لیگ قرار بگیرد. حضور یک مدافع بین برترین مهاجمان لیگ، اتفاق ویژه‌ای برای زنده روح محسوب می‌شود. حداقل تا زمانی که ماشین سازی به همین خوبی پنالتی بگیرد و زنده روح هم با این دقت پنالتی‌هایش را بزند، می‌تواند بین گلزنان برتر لیگ باقی بماند.

تنوع گل‌های برترین گلزنان لیگ برتر

1

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند