کدخبر: ۳۲۶۴۶۵ لینک کوتاه

​دستگاه بویایی سنج ساخته شد

اقتصاد نیوز:محققان کشور موفق به طراحی و ساخت دستگاه بویایی سنج برای مطالعات شناختی در زمینه سنجش حس بویایی بیماران شدند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از مهر، جمعی از محققان رشته فنی و مهندسی درمجتمع خدمات فنی دانشگاه صنعتی شریف با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در راستای اجرای یک طرح پژوهشی در حوزه علوم شناختی، موفق به طراحی و ساخت دستگاه بویایی سنج (اولفکتومتر)  شدند. 

دستگاه بویایی سنج (اولفکتومتر) طراحی مهندسان این دانشگاه برای مطالعات شناختی در زمینه سنجش حس بویایی بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.

روند پیشرفت طراحی و ساخت این دستگاه در نشستی با حضور کارشناسان ستاد توسعه علوم شناختی و داوران این طرح پژوهشی در محل مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

دستگاه بویایی سنج  رشته ای از محرک های بویایی شامل رایحه های متنوع را به صورت برنامه ریزی شده به فرد مورد آزمایش ارائه می کند.

بررسی پاسخ مغز به چنین رشته تحریکی می تواند به پژوهشگران در شناخت ساختار و عملکرد مغز کمک کند. بهره گیری از دستگاه بویایی سنج در کنار سامانه نقشه برداری از مغز به متخصصان این امکان را می دهد که بدون نیاز به تعامل گفتاری با آزمایش شونده کیفیت ثبت و ادراک حس بویایی در مغز او را مورد سنجش قرار دهند. 

نارسایی عملکرد مغز در پاسخ به تحریک های بویایی نشانگر مناسبی برای تشخیص برخی از بیماری هایی مغز و اعصاب محسوب می شود و استفاده از این دستگاه امکان ثبت و پردازش سیگنال های مغزی و پاسخ مغز به صورت پتانسیل وابسته به رویداد بویایی را فراهم می سازد.

بویایی سنج  (اولفاکتومتر) همچنین زمان دقیق ارایه هر تحریک بویایی را در اختیار سامانه داده گیری از مغز قرار می دهد.

دستگاه ساخت محققان گروه فنی و مهندسی دانشگاه صنعتی شریف در طراحی این ابزار حوزه دانش علوم شناختی دارای شش مخزن رایحه، سنسور دما، فشار و رطوبت، پشتیبانی از سنسور تنفس، کنترل مدت زمان و ترتیب تحریک های بویایی، تنظیم جریان هوای ورودی و غلظت تحریک های بویایی است.

این دستگاه که قابل حمل و سازگار با روش های تصویربرداری مغز است برای اجرای آزمایش های متنوعی مانند آزمایش های مربوط به خواب، FNIRS ،EEG ،FMRI و بررسی بویایی رفتاری یا تعاملی بدون نیاز به ثبت سیگنال های مغزی کاربرد دارد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند