واکنش عراقچی به خبر به تردد کامیون‌های ایرانی در قره‌باغ

کدخبر: 333171
اقتصادنیوز: معاون سیاسی وزیر خارجه در گفتگوی تلفنی همتای آذربایجانی با اعلام مخالفت ایران با هر اقدامی که به مناقشه آذربایجان و ارمنستان دامن بزند، خبر تردد کامیون‌های ایرانی به قره باغ کوهستانی را تکذیب کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین،  سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران امروز (چهارشنبه) با «خلف خلف اف» معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در خصوص روابط دو کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

در این گفتگو که به ابتکار طرف آذری صورت گرفت، طرفین بر اهمیت تداوم روابط برادرانه و استمرار همکاری‌های همه جانبه دو کشور تاکید کردند.

عراقچی در این گفتگو با اشاره به انتشار برخی اخبار در فضای مجازی گفت: تلاش دشمنان روابط دو کشور آن است که با فضاسازی‌های دروغین روابط دوستانه و برادرانه دو کشور همسایه را تخریب کنند.

وی اضافه کرد: خبر مربوط به تردد کامیون‌های ایرانی به قره باغ کوهستانی و مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان کذب محض است و جمهوری اسلامی ایران ضمن احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان به طور اصولی با هر اقدامی که به مناقشه بین دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان دامن بزند٬ مخالف است. 

 معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران همچنین از کمک‌های بشردوستانه جمهوری آذربایجان به ایران  برای مقابله با بیماری کرونا تشکر کرده و ادامه جریان حمل و نقل و ترانزیت کالا بین دو کشور با توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی را نکته مهمی در روابط دو کشور خواند.

سید عباس عراقچی با اشاره به وضعیت قرنطینه و تعطیلی دانشگاه‌ها، خواستار مساعدت دولت جمهوری آذربایجان در بازگرداندن دانشجویان و دیگر اتباع ایرانی به کشور شد که مورد استقبال طرف آذری قرار گرفت.

گفتنی است پیش از این نیز سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اعزام کامیون‌های ایرانی حامل سوخت و مواد غذایی به منطقه «قره باغ» را تکذیب کرده بود.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز ۱۱ فروردین ماه نسبت به برگزاری انتخابات در منطقه مورد مناقشه قره باغ واکنش نشان داد و گفت که جمهوری اسلامی ایران با هرگونه اقدامی که موجب تشدید تنش و اختلاف در منطقه شود، مخالف است.‎

وی بر پرهیز از هر اقدامی که مسیر حل اختلافات بین دو کشور همسایه یعنی جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان را سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌کند و همچنین بر لزوم حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشه قره‌باغ در چارچوب اصول و قوانین بین‌المللی تاکید کرد.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما