جدی شدن خطر کرونا در یک استان جنوبی

کدخبر: 342237
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: خطر شیوع کرونا در این استان به دلیل همسایگی با برخی استان‌ها از جمله خوستان جدی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد مهدی بانشی ظهر امروز در ستاد مقابله با کرونا در کهگیلویه و بویراحمد، اظهار داشت: بیماری کرونا در کشور سیر سعودی گرفته و متاسفانه پیک مرگ کرونا رو به رشد بوده و استان‌هایی که در پیک اول وارد پیک نشده بودند در پیک دوم وارد شده‌اند به دلیل همجواری این استانها به استان ما احساس خطر می‌شود و باید کنترل و پیشگیری را جدی بگیریم.

وی تعداد افراد مشکوک به کرونا در این استان را 10 هزار و 744 نفر عنوان کرد و افزود: بعد از انجام اقدامات لازم و تست، ابتلای 971 نفر با میانگین سنی 36 سال مثبت گزارش شده که از این تعداد 10 نفر فوت شده است.

بانشی میزان کشندگی کرونا در کشور از هر 100 نفر 4 نفر دانست و ادامه داد: طبق آمارهای موجود در زمینه‌های مختلف از جمله غربالگری، سیستم مراقبتی در بیمارستان‌ها،  بهداشت و درمان عملکرد خوبی داشته‌ایم.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: تصمیم بر آن شد که هربیماری که در بیمارستان بستری می‌شود در دو مرحله تستکرونا گرفته شود تا در صورت مرگ بتوانیم مرگ و میرهای کرونایی را تفکیک کنیم، در چهار روز اخیر آمار مثبت بالا رفته و از هر 100د تست تقریبا 8 تست مثبت بوده است.

وی با اشاره به اینکه رعایت پروتکل‌ها در ادارات خیلی خوب بوده، ولی رعایت در بین مردم ضعیف و درصد آن زیر 40 است، تصریح کرد: در زمینه کلینک‌های درمانی بنا به نوبت دهی مجازی داریم اما واقعیت امر مردم رعایت نمی‌کنند.

بانشی خاطرنشان کرد: مردم ما مرگ را جدی نمی‌گیرند و حتی با مرگ شوخی می‌کنند، مردم در مراسمات عروسی و فاتحه خوانی رعایت نمی‌کنند و در این موارد آمار روبه رشد بوده و  در مورد ادامه کرونا در فصل پاییز و زمستان یک فرضیه وجود دارد اما مجموعه بهداشت و درمان در فکر پیش بینی و پیش گیری هستیم و هم اکنون قم آماری پایین تر از استان ما دارد که نشان دهنده این بوده که این بیماری نشان داده است که متغیر است.

وی با بیان اینکه در بحث ایمنی گله‌ای ما زمانی موفق هستیم که بیماری را بشناسیم و در موضوع کرونا با یک بیماری ناشناخته روبه‌رو هستیم، یادآور شد: اولین دانشگاه بودیم که مراحل غربالگری اول و دوم  را جلوتر از کشور انجام دادیم ودر مرحله سوم کشور وارد نشده است و ما بالای 90 در صد پیشرفت داشته‌ایم.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما