رویارویی جدید آمریکا با چین /پکن به واشنگتن: سریعا اشتباه خود را اصلاح کنید

کدخبر: 359339
اقتصادنیوز : همزمان با تهدید آمریکا مبنی بر اعمال دوره تازه ای از تحریم ها علیه دیپلمات های چینی، پکن نیز بلافاصله مخالفت شدید خود را اعلام کرد و این اقدام را «موانع دست ساز» خواند و از واشنگتن خواست «اشتباه خود را در اسرع وقت اصلاح کند».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) اعلام کرد: دیپلمات های چینی که در ایالات متحده کار می کنند از این به بعد باید قبل از بازدید از دانشگاه های محلی یا میزبانی رویدادهای فرهنگی با گروه های بیش از ۵۰ نفر، از وزارت امور خارجه آمریکا مجوز بگیرند.

این آخرین دور تحریم های آمریکا علیه مقامات چینی است که روابط دو کشور را به پایین ترین سطح خود می کشاند، ماه گذشته، واشنگتن محدودیت های ویزا را برای ۱۱ مقام منطقه ویژه اداری هنگ کنگ از جمله خانم «کری لم» رئیس اجرایی این منطقه اعلام کرد.

هفته ها پیش نیز ایالات متحده بدون اطلاع قبلی، دستور تعطیلی کنسولگری چین در هوستون را صادر کرد که پکن هم با تعطیلی کنسولگری آمریکا در چنگدو، این اقدام آمریکا را جبران کرد.

قرارداد تجاری چین و آمریکا

خانم «هوآ چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که چین با توجه به محدودیت های جدید اعمال شده توسط ایالات متحده برای دیپلمات های چینی، «واکنش های قانونی و متقابل»  نشان خواهد داد.

آمریکا همچنین در ادامه محدودیت های سیاسی و دیپلماتیک علیه اتباع و شهروندان چین، ویزای خبرنگاران چینی در واشنگتن را از یک سال به سه ماه محدود کرده است.

واشنگتن همچنین پیشتر موسسه فرهنگی آموزشی کنفوسیوس را به عنوان یک نهاد دیپلماتیک معرفی کرده و از این نهاد خواسته بود گزارش عملکرد ارایه کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما