کدخبر: ۳۶۰۶۹۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آمریکا شاخک‌های نظامی چین را حساس کرد

اقتصاد نیوز : وزیر امور خارجه چین در نشست «آسه‌آن» اعلام کرد: حضور نظامی آمریکا در دریای چین جنوبی تحریک‌آمیز است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری مهر، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین امروز پنجشنبه در پنجاه و سومین نشست وزیران امور خارجه انجمن ملل آسیای جنوب شرقی «آسه‌آن» که به طور مجازی برگزار شد، تصریح کرد: افزایش سطح حضور نظامیان آمریکایی در دریای چین جنوبی، حضور نظامیان بیشتری از کشورهای دیگر را تحریک می‌کند.

وزیر امور خارجه چین ضمن انتقاد از این رویکرد واشنگتن گفت: آمریکا در تلاش برای افزایش یک‌جانبه سطح نفوذ خود در آب‌های دور تر از این کشور است. این اقدام بر تلاش کشورهای آسه‌آن برای حل مسائل از طریق مذاکرت و گفتگو لطمه می‌زند.

«وانگ یی» در ادامه افزود: برقراری صلح و ثبات در دریای چین جنوبی بخش از منافع چین است. آمریکا به جای تلاش برای ایجاد تنش باید به تصمیمات و مطالبات کشورهای منطقه احترام بگذارد.

گفتنی است، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا ساعاتی پیش در نشست «آسه‌آن» ضمن دخالت آشکار در امور داخلی پکن از اعضای این انجمن خواست در دریای جنوبی چین علیه این کشور اقدام کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه سیاست‌های چین هراسانه این کشور پکن را به «عدم احترام به ارزش‌های دموکراتیک و اصولی از قبیل استقلال، برابری و تمامیت ارضی که در منشور آسه‌آن ذکر شده است»، متهم کرده و مدعی شد: از نظر من باید یک گام جلوتر رفته و نباید به گفتگو اکتفا کرد، بلکه باید وارد عمل شد. اعتماد به نفس داشته باشید، آمریکا به‌عنوان یک دوست برای کمک در کنار شما خواهد بود.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند