کدخبر: ۲۱۹۵۶۹ لینک کوتاه

توسط معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت انجام شد :

تقدیر از سرمایه گذاری ۱۸ هزار میلیارد تومانی میدکو در بخش صنایع معدنی

گروه بنگاهها:جایگاه جهانی ایران در تولید فولاد با دو پله افزایش به سیزدهم جهان رسیده و هدف دولت این است که با تکمیل زنجیره تولید این جایگاه را باز هم ارتقادهد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در جریان بازدید از سایت های زنجیره فولاد هلدینگ میدکو در بردسیر و زرند (استان کرمان)، با اعلام این مطلب گفت:در این میان وزارت صنعت،معدن و تجارت بر روی بخش خصوصی و غیر دولتی حساب ویژه ای باز کرده و مجموعه هایی نظیر میدکو نقش خوبی ایفا کرده اند.

مهدی کرباسیان  با بیان اینکه بهره برداری از امکانات موجود در استان کرمان نیازمند سرمایه گذاری سنگین است، گفت: مشارکت شرکت های سرمایه گذاری از جمله بانک پاسارگاد در طرح های توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور سبب رشد ارزش افزوده و اشتغال شده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو، ضمن قدردانی از مدیران میدکو به سبب نقش آفرینی در سطح کشور به ویژه استان کرمان، گفت: برنامه این مجموعه، سرمایه گذاری 22 هزار میلیارد تومانی است که 18 هزار میلیاردتومان آن محقق شده است.

به گفته وی، این میزان سرمایه گذاری موجب شد تا سپرده گذاران بانک پاسارگارد احساس کنند سرمایه آنها در مسیر درستی صرف شده چرا که موجب سودآوری بیشتر خواهد شد، برغم آنکه سرمایه گذاری در زمینه معدن و صنایع معدنی به هیچ وجه زودبازده نیست بویژه اگر در زمینه زنجیره صورت پذیرد.

کرباسیان  با بیان انکه  با اقدامات انجام شده طی سال های اخیر زنجیره فولاد در حال تکمیل شدن است، افزود: خوشبختانه ظرفیت تولید شمش از 21میلیون تن سال 92 به 33 میلیون تن در سال گذشته رسید و در حال حاضر به ظرفیت 55 میلیون تن نزدیک می شویم. در کنار آن واحدهای کک سازی، زغالشویی و زغال سنگ و دیگر واحدها در حال راه اندازی است و این موضوع بیانگر این است که زنجیره فولاد در حال تکمیل شدن است.

وی درباره پروژه فولادسازی زرند ایرانیان خاطرنشان کرد: این طرح 1.7 میلیون تن ظرفیت دارد که نیازمند 3 میلیون تن زغال سنگ است و چنین موضوعی نیاز کشور به ایجاد ظرفیت جدید زغال سنگ را نشان می دهد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: پروژه فولادسازی زرند امسال به بهره برداری می رسد و در حوزه زغال سنگ اقدامات بسیار مطلوبی توسط میدکو انجام شده است. به طور مثال معدن خمرود پس از گذشت سال ها اکتشاف و دریافت پروانه فعال شد و اکنون 35درصد پیشرفت دارد.  این معدن توسط ایمیدرو و با توجه به سیاست های دولت و اصل 44 قانون اساسی واگذار شد.

کرباسیان با بیان اینکه باید هرچه سریع تر تامین تجهیزات این معدن انجام شود تا با بهره برداری، نیازهای مجتمع تامین شود، افزود: واگذاری معدن جلال آباد نیز یکی از اقدامات قابل توجه همکاران ایمیدرو است و این معدن قرار است سنگ آهن این منطقه را تامین کند.

وی افزود : در حال حاضر بیش از 3 میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ آهن داریم که با اکتشافات ایمیدرو و سایر سازمان ها در اعماق زمین، این میزان افزایش پیدا خواهد کرد. وی ادامه داد: ذخایر وسیع زغال سنگ در کرمان و خراسان جنوبی وجود دارد که به میزان کافی سرمایه گذاری های لازم در این مناطق انجام نشده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد:  طی 2 سال گذشته 500 میلیون تن به ذخایر قطعی سنگ آهن اضافه شده است.

وی  همچنین در جریان بازدید از مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان (از جمله طرح های میدکو) گفت: ایجاد اشتغال مستقیم ۹ هزار نفر توسط میدکو بسیار ارزنده است.

کرباسیان با اشاره به اینکه توسعه استان کرمان به مدد وجود معادن و به بالفعل در آوردن امکانات بالقوه است، خاطرنشان کرد: این موفقیت ها ناشی از بهره برداری از تجربه و تخصص نیروی جوان است.

وی با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده با میدکو برای حمایت از معادن کوچک و متوسط گفت: باید از ظرفیت معادن متوسط و کوچک در حال بهره برداری و غیر فعال استفاده کنیم یا معادن جدید اکتشافی را راه اندازی کنیم در این مسیر صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز حمایت می کند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه از جمله محاسن معادن کوچک و متو سط، تحرک در نقاط محروم و ایجاد اشتغال است، افزود: در حال حاضر، میدکو قراردادهایی را در این زمینه دارد و اجرا می کند.

وی  با بیان اینکه سرمایه گذاران باید موضوعاتی همچون صرفه جویی در آب، رعایت مسائل زیست محیطی، استفاده بهینه در انرژی و جایابی مناسب را مدنظر داشته باشند، گفت: در بحث زیست محیطی باید از افراط و تفریط پرهیز کرد به طوری که نه کم توجهی کنیم و نه به دلیل مسائل زیست محیطی، معادن و طرح ها را تعطیل کنیم.

کرباسیان تاکید کرد : در طرح های میدکو، این موضوع ها به طور کامل دیده می شود. در طرح های ایمیدرو نیز موضوع زیست محیطی مورد توجه است. به عنوان مثال، معدن مهدی آباد به عنوان مجموعه دوستدار محیط زیست مطرح است.

وی افزود: با بهره برداری کامل پروژه های میدکو، ۸ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن، ۷.۵ میلیون تن گندله، ۳ میلیون تن آهن اسفنجی و ۴.۲ میلیون تن فولاد تولید خواهد شد.

مدیرعامل شرکت هلدینگ میدکو نیز  در این نشست با بیان اینکه بخش عمده مسائل این هلدینگ در زمان آقای کرباسیان رفع شد، افزود: همکاری ایمیدرو و میدکو در این مدت بسیار مطلوب بود و این، حاکی از ثروت آفرینی با ایجاد همکاری  کارشناسی دولت و بخش خصوصی بود.

علی اصغر پورمند تصریح کرد: مجموعه های ایجاد شده و در حال احداث میدکو، ایجاد ثروت آفرینی جدیدی در کشور است.

وی خاطرنشان کرد: بخش معدن می توان پیشران، پیشتاز و سردمدار توسعه در کشور باشد و در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کند.

مدیرعامل شرکت هلدینگ میدکو تاکید کرد: این ظرفیت، حاصل وجود نیروهای تحصیل کرده و ذخایر خدادادی است.

وی درباره مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان گفت: این مجتمع متعلق، ۵ کارخانه شامل گندله سازی به ظرفیت ۲.۵ میلیون تن، احیای مستقیم به ظرفیت ۲ میلیون تن و فولادسازی ۱.۵ میلیون تن واحد تولید برق به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات و کارخانه آهک و دولومیت به ظرفیت ۴۵۰ هزار تن در سال است.

پورمند تصریح کرد : کارخانه گندله به بهره برداری رسیده و سایر کارخانه ها در حال احداث است و تا پایان سال ۹۸ به بهره برداری می رسد.

به گفته وی، تاکنون ۲ هزار میلیارد تومان در این مجتمع سرمایه گذاری شده است. همچنین با راه اندازی کامل کارخانه ها، ۲۶۰۰ هزار نفر به طور مستقیم و ۲۶ هزار نفر غیر مستقیم اشتغال زایی خواهد شد.