کدخبر: ۲۲۵۲۶۵ لینک کوتاه

از سوی کانون مهندسی کاهش هزینه ایران مطرح شد؛

پیشنهاد مدل‌های کاهش هزینه از طریق منابع محدود

گروه بنگاه‌ها- زهرا مجتهد: کانون مهندسی هزینه در ایران،با هدف پیگیری تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۹۷ ، مبنی بر جذب مشارکت عمومی برای اتمام طرح‌های ناتمام ، آغاز به کار کرد.

حمید آلادپوش دبیر کل کانون مهندسی هزینه ایران با اعلام خبر فوق در نشست خبری روز گذشته در جمع اصحاب رسانه گفت: بنا بر آمارها ،  76 هزار طرح ملی ناتمام در سطح کشور موجود است که برای تکمیل آنها معادل 13 سال زمان و 500 هزار میلیارد تومان بودجه موردنیاز است.

وی در این باره تصریح کرد: اگر به پروژه‌های دولتی یادشده پروژه‌های بخش خصوصی را نیز اضافه کنیم، تعداد طرح‌ها به 115 هزار طرح می‌رسد که هزینه‌های اولیه انجام شده برای آنها معادل 17000 هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

آلادپوش با اشاره به روند کند روابط میان دولت‌ها و مردم در شرایط اقتصادی فعلی خاطرنشان کرد: "کانون مهندسی کاهش هزینه" در تلاش است که مفاهمه‌ای میان دولت و مردم برای بهتر اجرایی شدن پروژه‌ها از دیدگاه دو طرف ایجاد کند.

وی با اشاره به این مطلب که هدف‌گذاری یادشده بر پایه تبصره 19 قانون بودجه 97 است و کانون، نقش «اثرگذار» را برای پیشرفت و توسعه ملی مدنظر دارد، خاطرنشان کرد: ایجاد یک رابطه شفاف همراستا با مدل‌های موجود که از سوی انجمن بین‌المللی مهندسی کاهش هزینه ارائه شده ، می‌تواند در دوران خاصی که ما به سر می‌بریم بسیاری از منابع داخلی را در کشور حفظ کند.

دبیر کل کانون مهندسی کاهش هزیه ایران در پاسخ به خبرنگار دنیای اقتصاد که کاهش هزینه خود مستلزم هزینه است و در این راستا چه مدل یا برنامه‌ای را مدنظر دارید تصریح کرد: تلاش ما بر استفاده از  تجربه جهانی در کنار استفاده از مدلهای داخلی است  اما در خصوص تامین مالی از مدل‌هایی که در سازمان برنامه و بودجه مطرح است بهره خواهیم گرفت.

آلادپوش در ادامه در پاسخ به این پرسش که در بحث تامین مالی در کشور، بازار سهام از قدمت بسیاری برخوردار است و با این حال هنوز نتوانسته  طیف وسیعی را  به مشارکت ترغیب کند آیا فکر می‌کنید که  مشارکت مردمی تعریف شده در کانون در چه سطحی بتواند نیاز فعالان اقتصادی کشور را مرتفع سازد افزود: ما برای اثرگذاری بیشتر میان رابطه دولت و مردم، روش‌های متعدد را در پیش خواهیم گرفت و تامین مالی از راه بورس نیز می‌تواند یکی از راه‌های تامین مالی پروژه‌ها باشد.

وی درباره ابهام موجود در مدل به کار گرفته شده در برنامه کانون ادامه داد:  در ابتدای راه هستیم اما این مدل در تجربه ارتباط دانشگاه، صنعت و دولت در حوزه نفت که در سال 95 شروع به کار کرد و 750 میلیارد تومان بودجه به این کار تخصیص داده شد، موفقیت‌هایی به دست اورده که قابل دفاع است.

وی افزود:اعتمادسازی در این مسیر نیز در اولویت ماست و برای ارتقای سطح کیفی این نهاد مردمی در اجرا تمام توان خود را به کار خواهیم بست.

در همین راستا صادق یزدانی معاون منطقه‌ای انجمن بین‌المللی مهندسی هزینه خاطرنشان کرد: دولت صرفا می‌تواند سیاست‌گذار و ناظر بر اموری باشد که نقش اصلی در اجرا کردن آنها را بخش‌های مردمی بر عهده دارند.

وی افزود: به عبارت بهتر به نوعی اقتصاد مقاومتی یعنی ارتقا مقاومت مردمی در شرایط تحریم و شرایط بحران. این امر نیز از جنبه‌های مختلف از عهده دولت به تنهایی خارج است و در طی دوران‌ خاص به اثبات رسیده است که نقش اصلی همیشه بر دوش مردم و نهادهای مردمی بوده است.

وی درباره فعالیت انجمن بین‌المللی کاهش مهندسی هزینه گفت: 140 کشور در دنیا از مدل‌های این انجمن بهره‌ برده‌‌اند و این مدل‌های مالی صرفا درباره کاهش هزینه نیست و براساس فاکتورهای برندینگ نظیر اعتبار، کیفیت، سهم بازار و ... نیز طراحی شده‌اند و در حال حاضر کاربرد فراوان برای پروژه‌های نیمه کاره کشور ما دارند.