کدخبر: ۲۵۲۸۱۶ لینک کوتاه

اکباتان ایده‌آل‌ترین شهرک تهران برای سکونت است

اقتصادنیوز؛ شهرک اکباتان برای کسانی که با آن آشنا نیستند از بیرون به ظاهر تنها یک شهرک معمولی با ساختمان‌های بتنی خاکستری رنگ و قدیمی است؛ اما آشنایان و ساکنان آن می‌دانند که جریان حیات در این شهرک قدیمی بیشتر از هر شهرک دیگری در تهران جاری است.

به گزارش اقتصادنیوز، گروه بنگاه‌ها؛ داخل مجتمع‌های به ظاهر معمولی و دلگیر اکباتان واحدهای مسکونی شیک، دوبلکس با متراژ بالا و بسیار خوش ساخت قرار دارند که نظیر ندارند. بدون اغراق اگر در اکباتان سکونت داشته باشید، می‌توانید به راحتی تمام نیازهای روزمره خودتان را در همین شهرک برطرف کنید و  شاید بعدا سکونت در محله‌ی دیگری برای شما سخت شود؛ زیرا هر چه بخواهید در چند قدمی شما قرار دارد. از خرید روزمره گرفته تا کلاس‌های آموزشی، سینما، شعب بانک‌های مختلف، بیمارستان، ورزشگاه، آرایشگاه و...؛ همه و همه در شهرک اکباتان در دسترس هستند. تمام این عوامل باعث می‌شوند که خرید خانه در اکباتان انتخابی ایده‌آل باشد. این شهرک غربی  به اتوبان لشکری، اتوبان کرج و ستاری دسترسی دارد و یک مترو نیز از آن می‌گذرد.

اکباتان ۳۰۰ سال عمر مفید دارد

نام محله خوش‌نام اکباتان در جریان آخرین زلزله تهران و داغ شدن بحث مقاومت خانه‌ها بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد. ساختمان‌های اکباتان با وجود قدیمی بودن (نیم قرن از ساخت فاز یک می‌گذرد) به استحکام و مقاومت زیاد مشهور هستند؛ در نتیجه قیمت خرید و رهن و اجاره آپارتمان در اکباتان بیشتر از قبل شد. این ساختمان‌ها در برابر زلزله تا ۹ ریشتر مقاوم هستند.  عمر مفید ساختمان‌های اکباتان ۳۰۰ سال تخمیل زده شده است؛ یعنی اگر فردی در اکباتان خانه‌ای خریده باشد، خودش و چند نسل بعدش نیز می‌توانند در آن زندگی کنند. این اعداد یعنی افت قیمت آپارتمان در اکباتان بسیار کم است. البته مشاوران املاک منطقه برای خانه‌های نوساز شهرک اکباتان که حدود ۳۰ سال از عمرشان می‌گذرد، عمر ۱۰۰ ساله را پیش‌بینی می‌کنند.

تفاوت فازهای شهرک اکباتان

شهرک اکباتان در مجموع سه فاز دارد. فاز دو شلوغ‌ترین بخش اکباتان است و آپارتمان‌های دوبلکس اکباتان نیز در فاز دو قرار دارند؛ بعلاوه که برخلاف دیگر فازها، تمام آپارتمان‌های این فاز پارکینگ و انباری هم دارند. با توجه به این توضیحات بدیهی است که قیمت اجاره آپارتمان در اکباتان در فاز دو بیشتر از فازهای دیگر است. آپارتمان‌هایی که در فاز یک و سه هستند، سند رسمی دارند؛ اما برخی واحدهای فاز دو سند رسمی ندارند. اگر قصد خرید خانه در اکباتان را دارید به موضوع سند رسمی دقت بسیار داشته باشید. فضای داخلی بیشتر آپارتمان‌های اکباتان بازسازی شده است. فاز ۳  نیز به عنوان جدیدترین فاز شهرک اکباتان در سال ۱۳۷۰ به بهره‌برداری رسید. در فاز ۱ و ۳  انواع مختلف ساختمان‌ها با حروف لاتین مشخص می‌شوند. برای مثال آپارتمان‌های ۴ خوابه با حرف C و ۴خوابه‌ها با توجه به متراژشان به متراژشان با حروف A، B و D نام گذاری شده‌اند. البته این نام‌گذاری‌ها در تمام بلوک‌ها رعایت نشده‌ است.

اتمسفر شهرک اکباتان و ساکنان آن

سال‌ها است که اکباتان به عنوان محله‌ای مرفه نشین معروف است. اولین ساکنان شهرک کارمندان دولتی بودند که سطح سواد آنها از متوسط جامعه بالاتر بود، همین زمینه باعث شد تا سطح رفتاری ساکنان از آن زمان تا کنون مدرن باقی بماند و ساکنان تقریبا یک دست باشند. هنرمندان و افراد مشهور زیادی در اکباتان سکونت داشته‌اند. بیشتر اهالی اهل هنر هستند. حیوانات در این شهرک مورد توجه هستند و بیشتر ساکنان با گربه‌ها با مهربانی رفتار می‌کنند. هر بلوک یک هیئت مدیره دارد و یک هیئت مدیره مرکزی هم روی تمام بلوک‌ها نظارت دارد تا به همه مسائل به درستی رسیدگی شود.

 

منبع : ویرلن