کدخبر: ۲۵۲۸۳۲ لینک کوتاه

آهنگ شرقی چگونه به محله‌ای مسکونی تبدیل شد؟

اقتصادنیوز؛ محله آهنگ در ابتدا متشکل از زمین‌های کشاورزی و متعلق به وثوق‌الدوله بوده است. زمین‌هایی که کشاورزی در آنها رونق چندانی هم نداشتند. در آن زمان مردم زندگی و سکونت در دولاب را ترجیح می‌دادند و ساکنین آهنگ از روی ناچاری این محله را انتخاب کرده بودند.

به گزارش اقتصادنیوز، گروه بنگاه‌ها؛ چندین سال طول کشید تا این زمین‌ها رونق بگیرند و کم‌کم آب و امکانات دیگر به محله بیاید. به تدریج زمین‌ها صیفی‌کاری شد و کشاورزان هم تمایل بیشتری به این محله نشان دادند. اما می‌شود ادعا کرد که تا قبل از انقلاب این محل عموما ماهیت کشاورزی داشته و سکونت در آن رایج نبوده است.

شکل‌گیری محله

ساخت‌وسازها، نقشه‌کشی خیابان‌ها، شکل‌گیری تدریجی مغازها و خرید خانه در آهنگ از سال 1357 آغاز شد. در واقع محله آهنگ به معنای امروزی آن، بعد از انقلاب شکل گرفت. به نظر می‌رسد حتی کسی نمی‌داند نام این محله قبل از ساخت خیابان آهنگ چه بوده است. شرکت آپارتمان‌سازی شرق زمین‌های منطقه را خرید، ساختمان‌سازی کرد و با قیمت‌های پایین و به صورت اقساطی به مردم واگذار کرد. البته هم‌چنان در قسمت جنوب غربی محله آثار زمین های کشاورزی وجود دارد و اراضی قدیمی تمام و کمال تبدیل به بافت مسکونی نشده‌اند.

احساس تعلق محلی

 در آن دوره دیگر از محله‌های اطراف هم به دنبال خرید خانه در آهنگ بودند. البته بیشتر خانه‌ها سازمانی بودند و ساکنین را قشر کارمند و اداری تشکیل می‌دادند. علی‌رغم تغییر بافت جمعیتی این محله تا حدودی نظم و یکدستی خود را حفظ کرده است. ساکنین به‌ویژه قدیمی‌تر‌ها همدیگر را به خوبی می‌شناسند و روابط همسایگی بین آنها برقرار است. به یمن همین روابط و احساس تعلق محلی است که فعالیت‌های خیریه‌ای در این محله جریان دارد.

بافت مذهبی 

البته این تعلق محلی با بافت مذهبی آهنگ پیوند خورده است. مسجد جامع علی‌بن‌الحسین (ع) و ابوذر از فعال‌ترین مسجدهای تهران هستند که هویت فرهنگی و مذهبی محله را شکل داده‌اند. مسجد علی‌بن‌الحسین (ع) قدیمی‌ترین بنای محله است که حدود 50 سال عمر دارد. این مسجد به اراده سه تن از معتمدین محلی و به کمک‌های مردمی ساخته شده است. مردم پول جمع کردند و زمین مسجد از شرکت آپارتمان‌سازی شرق خریداری شد. ساخت این مسجد چند سال طول کشید. حدود 15 سال پیش 5 شهید گمنام در این مسجد دفن شدند که امروز نماد هویتی این محله به حساب می‌آید. تا جایی که محله به اسم «شهدای گمنام» هم شناخته می‌شود.

مظنه خرید مسکن در آهنگ

برای اطلاع از نرخ خرید خانه در آهنگ می‌توانید به بخش املاک سایت دیوار مراجعه کنید. طبق آگهی‌های، خرید آپارتمان بالای 15 سال ساخت، در متراژ 60 تا 70 متری حدودا متری پنج میلیون تومان هزینه‌ می‌برد. مثلا 68 متری دوخوابه و 17 ساله در بلوار زمزم و نزدیک به بوستان گلسا و مسجد علی‌‌بن‌الحسین، 350 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. البته این واحد در طبقه چهارم قرار گرفته و آسانسور ندارد. 70 متری 18 ساله و یک‌خوابه دیگری در حوالی نبرد به قیمت 420 میلیون تومان آگهی‌ شده که پارکینگ و انباری هم دارد. البته به نظر می‌رسد این اختلاف قیمت به علت بازسازی شدن این واحد باشد که دارای کابینت ام دی اف، کف سرامیک، نمای سنگ، درب ریموت‌دار ودوربین مداربسته است.

 

 

منبع : ویرلن