کدخبر: ۲۵۵۱۱۴ لینک کوتاه

یک تیر و دو نشان منطقه آزاد ماکو برای توسعه ورزش

گروه بنگاه‌ها: مدیر اجتماعی، سلامت و ورزش سازمان منطقه آزاد ماکو از برگزاری اولین رویداد بزرگ ورزشی در سطح بین المللی ماکو با عنوان "جام جاده ابریشم " خبر داد و گفت: با پیش بیینی برنامه‌های مختلف قرار است ماکو به کمپ برپایی اردوهای ورزشی در سطح ملی تبدیل شود و از این طریق ضمن توسعه ورزش به رونق گردشگری منطقه کمک کند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ حسین ولیزاده به زیرساخت‌های فیزیکی موجود در حوزه ورزش منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ماکو در حال حاضر تا حدودی از زیرساخت‌های منطقه‌ای و ملی در این حوزه برخوردار بوده؛ اما در این میان نیازمند فراهم بودن زیرساخت‌های نرم افزاری نیز است.

وی صادرات خدمات در حوزه ورزش و جذب گردشگر را هدف اصلی اقتصاد ورزش در منطقه عنوان کرد و افزود: منطقه آزاد ماکو این ظرفیت و پتانسیل را داراست که با پرورش نخبگان ورزشی در بخش صادرات خدمات ارز آوری داشته باشد و همچنین با برگزاری رویدادهای ملی و بین المللی گردشگران بسیاری را جذب کند.

ماکو

ولیزاده از افزایش نرخ ارز به عنوان یک فرصت مناسب یاد کرد و ادامه داد: افزایش ارز فقط تهدید نبوده، بلکه بزرگترین فرصت برای صادرات نیز محسوب می‌شود. به طوریکه با ارائه خدمات ورزشی به سایر کشورها می‌توان ارزآوری موثری برای کشور ایجاد کرد.

مدیر اجتماعی، سلامت و ورزش سازمان منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: بازار هدف ما در حوزه پرورش نخبگان ورزشی در مرحله نخست جمهوری آذربایجان و ترکیه است.

ولیزاده در ادامه از اهداف اجتماعی حوزه ورزش سخن به میان آورد و گفت: در کنار بعد اقتصادی ورزش اهداف اجتماعی آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که مربوط به ایجاد نشاط ، جامعه سالم و توانمند می شود.

وی از برگزاری اولین رویداد بزرگ ورزشی در سطح بین المللی ماکو پس از پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: مقرر است در روزهای ابتدایی اسفند ماه سال جاری شاهد برگزاری رویداد بین المللی ورزشی با عنوان "جام جاده ابریشم " باشیم.

وی در این باره اضافه کرد:  این مهم اولین رویداد بین المللی بعد از انقلاب منطقه آزاد ماکو محسوب می شود و از 15 کشور برای مشارکت در آن دعوت شده است . 

ولیزاده همچنین به پیش بینی برنامه های دیگری در حوزه ورزش این منطقه اشاره کرد و افزود: با همکاری فدارسیون ها برنامه‌ای تحت عنوان برگزاری پایلوت دوره‌های آموزشی مربی گری و داوری و ... در این منطقه پیش بینی شده است که مطالعات آن در سال آتی صورت می‌گیرد و با برطرف شدن موانع امید است از سال 98 به اجرا برسد.

مدیر اجتماعی، سلامت و ورزش سازمان منطقه آزاد ماکو تاکید کرد: منطقه آزاد ماکو به دلیل برخورداری از شرایط جوی مناسب می تواند کمپ خوبی برای برپایی اردوهای ورزشی باشد .

ولیزاده با بیان اینکه طبق گفته صاحب نظران تا سال 4020 سهم عمده اشتغال در حوزه خدمات خواهد بود، ادامه داد: بر اساس پیش بینی ها 80درصد اشتغال در سطح جهان به واسطه ارائه خدمات میسر می شود و این مسئله ما را مصمم تر می کند تا به سمت اقتصاد ورزش پیش برویم.

وی به سرمایه گذاری نظام در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: بر همین اساس این مناطق با پیشبرد راهبردها و اهداف باید الگویی برای سایر مناطق کشور باشند و لازم است تلاش کنیم همراستا با پیشرفت های جهانی مسیر خود را مشخص و در آن مسیر حرکت خود را هرچه زودتر آغاز کنیم .