کدخبر: ۲۶۰۵۶۴ لینک کوتاه

توسعه نظرسنجی آنلاین در ایران

اقتصادنیوز: یک شرکت استارتاپی بدنبال توسعه نظر سنجی آنلاین برای تحقیقات بازار و تجارت است.

داودمظفری مدیرعامل شرکت پژوهش بازارپویا به اقتصادنیوز گفت :با راه اندازی پلتفرم «بپرسیم» به دنبال آن هستیم که پلی بین شرکتها و کار بران برای نظر سنجی پیرامون خدمات و محصولات انها برقرار کنیم.

وی افزود: "بپرسیم" از سال ۹۴ با اپلیکیشن و وبسایت خود شروع به کار کرد و در حال حاضر این پلتفرم 90 هزار کاربر برای پاسخ به نظر سنجی در سراسر کشور دارد و تا کنون بیش از ۵  میلیون پاسخ را جمع‌آوری کرده است.

مظفری گفت: از این میزان 5/12 درصد در شهر تهران و بقیه در سایر شهرها حضور دارند که شرکتها میتوانند بصورت انتخاب از بین این کاربران محدوده های خاصی را از نظر اطلاعات جمعیت شناختی برای پاسخ به نظرسنجی هایشان انتخاب کنند.

مدیر عامل شرکت پژوهش بازار پویا گفت: تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی نقش بسیار مهمی در فرایند تصمیم‌گیری، به خصوص در ارائه اطلاعات به روز و دقیق جهت اتخاذ تصمیم، دارد و مدیران برای آگاهی یافتن از نیاز‌ها و خواسته‌های مشتریان، موقعیت بازار، تغییرات فناوری و وسعت رقابت، به اطلاعات به روز و جدید نیاز دارند.

وی گفت: هدف از اطلاعاتی که برای تصمیم گیری جمع آوری می شود کاهش خطای تصمیم گیری و بهبود فرآیند آن، به منظور جلوگیری از آزمون و خطا است؛ زیرا تصمیمات بهتر از اطلاعات بهتر به دست می آید.

مظفری افزود: بر اساس آمارهای انجمن بین المللی تحقیقات بازار (ایزومار) در سال 2014،‌ شرکتهای خارجی فعال در بازار ایران حدود 30 میلیون دلار در حوزه تحقیقات بازار و نظرسنجی گردش مالی داشتند در حالیکه این میزان در دنیا به رقم 44 میلیارد دلار میرسد و حدود 45 درصد تحقیقات بازار در دنیا بصورت نظرسنجی آنلاین انجام شده  که در حال حاضر این مقدار در ایران نزدیک به ۵ درصد است.

مدیرعامل بپرسیم در تشریح این اپلیکیشن گفت: این برنامه در قالب اپلیکیشن موبایل برای کاربران اندروید و iOS و نسخه تحت وب ارائه شده که کاربران با پاسخگویی به نظرسنجی‌ها امتیاز کسب کرده و با امتیازات خود می‌توانند در قرعه‌کشی‌های فصلی شرکت نمایند و یا معادل نقدی و اعتباری امتیازات خود را دریافت نمایند.

وی گفت: تا کنون چندین پروژه تحقیقات بازار و نظر سنجی با شرکتهای داخلی فعال در حوزه مخابرات، لوازم خانگی و دیجیتال در ایران انجام داده ایم خصوصا در شرایط بعد از تحریم به علت قیمت بالای ارز و عدم همکاری با شرکت‌های خارجی نظرسنجی، همکاری بیشتری با شرکتهای مختلف در این زمینه را آغاز کرده ایم.

مظفری در خاتمه با اشاره به اینکه در سال 93 و 94 هیچ گونه سیستم تحقیقات بازار آنلاینی در کشور وجود نداشت و  سیستم های نظر سنجی موجود هم بصورت ناشناس نظر سنجی را انجام می دادند گفت: در آن شرایط  نتایج ممکن است دستکاری شود و به طور کلی اطلاعات کاملا مبهم است در حالی که در این سیستم، سابقه تمامی پاسخ‌ها در جامعه آماری ما ثبت شده است. در آن زمان سهم عمده این حوزه نظرسنجی های آفلاین نظیر نظرسنجی های تلفنی و کتبی بود و  نظرسنجی های آنلاین سهم ناچیزی در کشور داشت.