کدخبر: ۲۶۱۲۹۳ لینک کوتاه

فرآورده‌های لبنی محور همایش پژوهش‌های نوین

گروه بنگاه‌ها- نخستین همایش پژوهش های نوین در حوزه R&D و شرکت های برتر صنایع غذایی با محوریت فرآورده های لبنی همزمان با یازدهمین جشنواره علوم و صنایع غذایی (جایزه دکتر حبیب الله هدایت)و دهمین همایش تحقیق و توسعه برتر( جایزه شهاب) ۴ اسفند ماه در انستیتو تغذیه برگزار می شود.

به گزارش اقتصادنیوز؛ دبیر برگزاری یازدهمین جشنواره علوم و صنایع غذایی(جایزه علمی دکتر هدایت) در نشست خبری جزئیاتی از این جشنواره را تشریح کرد و گفت : تفاوت برگزاری این جشنواره نسبت به سالهای قبل محور قرار دادن شیر و محصولات لبنی  از مزرعه تا سفره است به طوری در این دوره از اتحادیه دامداران  نیز دعوت شده و معرفی  دامدار برتر نیز در دستور کار است.

دکتر شهریار دبیریان با اشاره به اهمیت افزایش سرانه مصرف شیر در کشور گفت:به دلیل مسایلی که امسال صنعت شیر را با مانند صنایع دیگر با چالش هایی مواجه کرد با کاهش مصرف لبنیات مواجه هستیم اما امیدواریم با دستیابی به فرایندهای مناسب بتوانیم بهای تمام شده را در این صنعت در حد ممکن کاهش دهیم تا سرانه مصرف به استانداردهای روزدنیا برسد و روند افزایشی داشته باشد.

مدیر تضمین کیفیت صنایع شیر ایران(پگاه)  ادامه داد: برای نخستین بار از شرکتهای پخش و توزیع برتر که زنجیره سرد را رعایت می کنند نیز تقدیر به عمل خواهد آمد زیرا نقش مهمی در سلامت محصول خصوصا فراورده های لبنی بر عهده بخش توزیع است.

عضو هیات مدیره انجمن علوم و صنایع غذایی ایران افزود : در این همایش از ایده های برتر در حوزه صنایع غذایی  نیز تقدیر خواهد شد  و از کلیه فعالان در حوزه صنایع لبنی دعوت می شود تا با ارسال ایده های برتر به دبیرخانه جشنواره علوم و صنایع غذایی ( گرامیداشت دکتر حبیب الله هدایت ) تا تاریخ ۶ بهمن ماه زمینه توسعه و ایجاد نوآوری در صنایع لبنی را فراهم کنند .

مدیر تضمین کیفیت صنایع شیر ایران(پگاه)  گفت : از دیگر تفاوتهای این جشنواره،پذیرفتن مقالات علمی است که کاملا به صورت تخصصی در زمینه لبنیات مطرح می شود و پیش بینی می شود بالغ بر ۲۰۰ مقاله در این مرحله مورد داوری قرار گیرد و مقالات برتر در مجلات علمی پژوهشی منتشر می شود.

دبیر دهمین جشنواره تحقیق و توسعه برتر صنایع غذایی ( جایزه دکتر شهاب واعظ زاده) از اختصاص ۲ پانل تخصصی خبر داد و افزود: پانل تخصصی اول مربوط به مسائل شیرخام از خوراک دام تا شیر خام است که با حضور نمایندگانی از سازمان دامپزشکی،سازمان غذا و دارو،اتحادیه دامداران و… برگزار می شود و در پنل دوم محصولات لبنی و سیستم توزیع مورد بحث است نمایندگانی از سازمان استاندارد،سازمان غذا و دارو،کارخانجات ، انجمن های صنفی لبنی و سازمان دامپزشکی حضور خواهند داشت که در این میزگردها مشکلات و پیشنهادات مطرح می شود.

گفتنی است محور این همایش با گرایش شیر و فراورده های لبنی فرمولاسیون مواد غذایی ،صنایع بسته بندی مواد غذایی،سلامت بهداشت و کنترل کیفیت مواد غذایی،غذاهای فراسودمند، پری بیوتیک و پروبیوتیک،غنی سازی مواد غذایی و… می باشد