کدخبر: ۲۹۱۷۶۳ لینک کوتاه

مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو)؛

امیدواریم در کمترین زمان؛ شاهد بومی سازی و ساخت واگن های ملی مترو باشیم

مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو) با اظهار امیدواری از به دست آمدن دانش فنی طراحی و ساخت قطارهای مترو در کشور، گفت: امیدواریم در کمترین زمان شاهد بومی سازی و ساخت واگن های ملی مترو باشیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روابط عمومی و بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو)، علی امام در آیین" انعقاد قرارداد ساخت یک رام قطار برای استفاده در خطوط مترو" که با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیروز حناچی، شهردار تهران، محسن پور سید آقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری ، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمید رضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی برگزار شد، گفت: امیدواریم با تفاهمی که بین شهرداری تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به وجود آمده است از ظرفیت های حداکثری و توانمندی داخلی در طراحی و ساخت یک رام قطار مترویی نهایت استفاده را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه تاکنون اتفاقات بزرگی در راستای بومی سازی حوزه ریلی رخ داده است، گفت: در سال "رونق تولید" با پیشقدم شدن این معاونت؛ می توان با کمک شرکت های دانش بنیان در راستای بومی سازی واگن و سایر حوزه های مترو و تعمیم آن به کل کشور گام های اساسی برداریم.

مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) با تاکید بر اینکه کشور به داخلی سازی در این زمینه نیاز دارد، بیان داشت:علاوه بر تهران؛ذ به عنوان طولانی ترین شبکه مترو کشور؛ سایر کلانشهرها از جمله مشهد و تبریز نیز با مشکل کمبود واگن مواجه هستند که امیدواریم با انعقاد این قرارداد، هم تهران و هم سایر کلانشهرهای کشور بتوانند از این دستاورد بومی بهره ببرند.

وی با اشاره به اینکه در راستای انعقاد این قرارداد می توان ۸۵ درصد یک رام قطار مترویی را پیاده سازی کنیم، افزود: در حال حاضر متروی تهران با 230 کیلومتر و با بیش از 120 ایستگاه؛ روزانه دو و نیم میلیون مسافر را جا به جا می کند که این امر تاثیرگذاری و اهمیت متروی تهران را نشان می دهد اما با این وجود متاسفانه شاهدیم کمبود واگن ها در ساعات پیک ترافیک پایتخت، موجب رنجش و آزار شهروندان می شود.

امام انعقاد این قرار داد را نماد همکاری شهرداری تهران با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه فناوری دانست و گفت: با بهره گیری از ظرفیت ها و پتاسیل های موجود در کشور در حوزه طراحی و ساخت واگن می‌توانیم در کمترین زمان شاهد افزایش درصد بومی سازی قطار های مترو باشیم.

به گفته مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو)، در شرایط خاص اقتصادی و تحریم های ‌‌بین‌المللی علیه کشور قرار داریم و لازم است از تمام توان داخلی بهره گرفته شود تا ضمن تبدیل تهدید به فرصت، مترو را نیز توسعه دهیم.

معاون علمی و فناوری رئیس‌ جمهور در آیین انعقاد قرارداد ساخت یک رام قطار مترو از همراهی و همکاری طولانی مدت شهرداری تهران با این معاونت در فعالیت‌های علمی و توسعه‌ای قدردانی کرد و گفت: شهرداری تهران در حوزه داخلی‌سازی قطارهای مترو پیشقدم شد.

بر اساس این قرارداد، مقرر شد با محوریت شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) و با همکاری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، شرکت های دانش بنیان ، مجموعه جهاد دانشگاهی و همچنین با بهره گیری از تمام ظرفیت‌های آموزشی و علمی موجود در کشور؛ ظرف مدت ۱۸ ماه نسبت به ساخت یک رام قطار 7 یا 8 واگنه اقدام شود تا سطح داخلی‌سازی از ٣٣ درصد فعلی به ٨۵ درصد افزایش یابد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند