کدخبر: ۲۹۵۱۴۲ لینک کوتاه

مزیت‌های نسبی فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس

گروه بنگاهها:احیا و فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس موجب تکمیل زنجیره ارزش، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در کشور می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز نایب رییس هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: کشور در شرایط زمین‌شناسی مناسب برای فعالیت‌های معدنی قرار دارد.

بهروز برنا، افزود: در کشور ما افزون بر نفت و گاز از نظر ذخایر خوب معدنی تقریبا جدول مندلیف را می‌توان ارزیابی کرد.

به گفته وی معدن و فعالیت‌های معدنی از نظر اجداد و گذشتگان ما به عنوان پایه اقتصاد محسوب می‌شد به همین دلیل از ذخایر معدنی به خوبی استفاده می‌شد.به طوری که وارث 1200 معدن شددادی شدیم و به دلیل قدیمی بودن اکتشاف، استخراج و فرآوری به بازار مصرف عرضه می‌شدند.

نایب رییس هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تصریح کرد: هم‌اکنون حدود 11 هزار معدن در کشور وجود دارد که متاسفانه از این تعداد بیش از 4000 معدن غیرفعال هستند و غیرفعال بودنشان به دلیل عدم ذخیره بلکه علت اصلی آن وجود مشکل در بخش فرآوری است یا اینکه تاکنون موفق به تکمیل مرحله اکتشاف نشدیم و همچنین در زمینه فروش با مشکل مواجه بودیم.

وی خاطر نشان کرد :دولت برای فعال سازی ان دسته از معادنی که علیرغم ظرفیت مناسب غیر فعال هستند احیای فعالسازی معادن کوچک مقیاس را در دستور کار گذاشته است.

وی با بیان اینکه هر کدام  از مواد معدنی در کشور می تواند به مثابه نفت باشد، گفت: از این رو فعال سازی و احیای معادن کوچک‌مقیاس در دستور و اولویت کار دولت قرار گرفته  تا از این طریق بتوان اقتصاد کشور را غنی‌تر کرد.

برنا تاکید کرد: 10 تا 11 درصد ذخایر کشور فلزی با ارزش افزوده بالا هستند اما حدود 36 تا 37 درصد تولید ما فقط فلزی است یعنی از ذخایر فلزی بیشتر استفاده می‌کنیم از این رو باید به فکر افزایش اکتشاف باشیم.

به گفته وی برای تحقق اکتشاف بیشتر در کشور دولت فعال سازی معادن کوچک  مقیاس را در اولویت کار خود قرار داده تا با کمک انجمن‌های مربوطه از جمله سنگ‌آهن، مس و آهن و با سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در این بخش معادن غیرفعال آسیب‌شناسی شوند تا بتوان نسبت به رفع مشکلات آنها راهکارهای لازم را اتخاذ کرد تا این معادن از نظر اقتصادی به صرفه شود.

نایب‌رییس هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تشریح کرد: شرکت تهیه و تولید به عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو نسبت به آسیب‌شناسی معادن کوچک‌مقیاس در استان‌های مختلف اقدام می‌کند.

وی با بیان اینکه در کشور ذخایر غیرفلزی بسیاری وجود دارد، خاطرنشان کرد: از این رو با فعال‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توان بازار مصرف مناسبی برای تولیدات معادن کوچک‌مقیاس ایجاد کرد.

برنا تاکید کرد: هم‌اکنون 10 درصد ذخایر گچ دنیا در کشور وجود دارد این در حالی است که مصارف آن اغلب در ساختمان و مصالح ساختمانی است.

اما می‌توان با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به تولید گچ‌های های‌تک برای مصارف پزشکی اقدام کرد.

وی با بیان اینکه باید بازار مصرف مواد معدنی غیرفلزی را به روزتر کرد، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با استفاده از تکنولوژی‌های روز نسبت به تولید مواد معدنی های‌تک با ارزش افزوده بیشتر ایجاد کرد.

نایب‌رییس هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تاکید کرد: باید با ایجاد کارخانه‌های صنایع پایین‌دستی تحقیق و توسعه را در معادن کوچک‌مقیاس ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه یک درصد خاک‌های دنیا در ایران وجود دارد افزود: اما ایران از  7 درصد ذخایر دنیا برخوردار است، از این رو این میزان ذخایر می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای کشور در شرایط تحریمی باشد تا با توجه بیشتر به صنایع معدنی نسبت به تولید مواد معدنی و تکمیل زنجیره ارزش علاوه بر اشتغالزایی موجب رونق اقتصادی در کشور شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند