کدخبر: ۲۹۷۶۳۳ لینک کوتاه

پوشش بیمه‌ای برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش بنیان

​رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: صندوق تصمیم دارد توسط ابزارهای حمایتی و پوشش ریسک، اوراقی را تحت عنوان اوراق بیمه سرمایه‌گذاری طراحی کند که ۱۰۰ درصد پول آورده اشخاص را بیمه خواهد کرد، لذا اگر کسی در شرکت‌های دانش بنیان سرمایه‌گذاری کرد، سرمایه‌گذاری آن شخص بیمه می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر علی وحدت در دیدار با دکتر غلامرضا انصاری، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در حال حاضر چهار هزار و 468 شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند، عنوان کرد: هیات عامل سوم صندوق سعی کرده است خدمات متنوعی شامل نمونه‌سازی و سرمایه در گردش به شرکت‌های دانش بنیان ارایه دهد. البته بسیاری از خدمات صندوق مانند تسهیلات اخزا، صدور انواع ضمانت‌نامه‌های بانکی به تازگی به سبد حمایت های صندوق اضافه شده اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به همکاری این صندوق با شبکه بانکی به عنوان یکی از بازوهای این نهاد در تامین مالی اکوسیستم نوآوری و فناوری در کشور ادامه داد: علاوه بر این با بانک‌ها تفاهم کرده ایم که در صورت معرفی شرکت‌ها، برای آنها ضمانت‌نامه بانکی صادر کنند؛ نکته حایز اهمیت صدور این ضمانت‌نامه‌ها به صورت یک روزه است.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری مستقیم صندوق نوآوری و شکوفایی در طرح‌های دانش بنیان در دوره‌های گذشته، تصریح کرد: در پنج سال گذشته صندوق در دو مورد آن هم به صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کرده بود، اما با تصمیم هیات عامل سوم سرمایه‌گذاری صندوق به شکل غیر مستقیم با استفاده از سه ابزار آغاز شده است.

وحدت، صندوق‌های جسورانه بورسی، صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های حمایتی و پوشش ریسک را سه ابزار غیرمستقیم سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور عنوان کرد و گفت: در مدل هم‌سرمایه‌گذاری، صندوق‌های پژوهش و فناوری به عنوان نهاد همکار صندوق نوآوری و شکوفایی، نقش شعبه صندوق را در استان‌های مختلف بازی می‌کنند. حداقل 51 درصد این صندوق‌ها باید غیر دولتی باشند،بنابراین آنها را شریک استراتژیک صندوق قرار داده‌ایم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص نحوه همکاری این صندوق با صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز عنوان کرد: اگر این صندوق‌ها و یا بخش خصوصی در پروژه‌ای یک واحد سرمایه‌گذاری کنند، صندوق نوآوری و شکوفایی چهار واحد بدون دخالت و تصدی‌گری، در آن پروژه سرمایه‌گذاری خواهد کرد اما انتظار صندوق در این پروژه‌ها، سطح فناوری بالاتر است.

وی خاطرنشان کرد: در صندوق‌های جسورانه بورسی نیز اگر کسی چهار واحد سرمایه‌گذاری کند صندوق بین یک تا دو واحد سرمایه‌گذاری خواهد داشت. هدف از این امر، حداقل دخالت دولت برای تحریک بخش خصوصی است. سازوکار این صندوق‌ها بسیار شفاف است. صندوق نوآوری، امسال بیش از 500 میلیارد تومان در حوزه سرمایه‌گذاری تامین مالی خواهد داشت که انتظار داریم در راستای همین امر هزار میلیارد تومان از بخش خصوصی سرمایه وارد کنیم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند