کدخبر: ۲۹۹۱۵۷ لینک کوتاه

روند توسعه‌ای مادیران در بورس

گروه بنگاه‌ها:مدیرعامل صنایع ماشین‌های اداری ایران با اشاره به عوامل بقای شرکت بعد از تحریم ها از رشد ۵۰۵ درصدی قیمت سهم،برنامه افزایش سرمایه ۱۶۷ درصدی و عرضه اولیه سهام سه زیرمجموعه خبر داد.

به گزارش اقتصاد نیوز، بابک ثقفی در نشست خبری که صبح روز یکشنبه 27 مرداد ماه برگزار شد، به خروج چند برند لوازم خانگی خارجی بر اثر تحریم ها از ایران اشاره کرد و گفت: با خروج این برندها که 60 درصد سهم بازار را در اختیار داشتند، فضای خالی بسیار بزرگی ایجاد شد به نحوی که افزایش تولید تولیدکنندگان، کاهش مصرف با رشد نرخ ارز و افزایش قاچاق، سه عامل موثر بر ثبات بازار این صنعت شد.

وی با مقایسه بازار تلویزیون در ایران و ترکیه افزود: در حال حاضر مصرف تلویزیون در ترکیه بالغ بر سه میلیون عدد است و طی چهار سال گذشته نیز بازار داخلی این کشور به همین میزان مصرف داشت اما در چهار سال گذشته مصرف این کالا در ایران 1.4 میلیون بوده که به رغم شباهت های زیاد با این کشور، ظرفیت خالی موجود بیشتر تحت تاثیر مسائل اقتصادی قرار گرفته است.

این مقام مسئول با اشاره به اختصاص حجم 600 هزارتایی قاچاق از بین 2 میلیون تلویزیون حاضر در بازار طی چهار سال گذشته گفت: این در حالی است که در بازار جمهوری فروشندگان برند ال جی و سامسونگ تلویزیون هایی را با نام شرکتی به فروش می رسانند که داخل آنها گیرنده ماهواره نصب شده است.

ثقفی با اشاره به لزوم حمایت دولت از برندهای داخلی جهت عدم بازگشت به شرایط سابق گفت: همین شرکت ها با دامپینگ کالاها در مرزها، هزینه تمام شده را پایین می آورند تا شرکت های ایرانی قدرت نگیرند که مسئولین باید برای این موضوع راهکاری بیابند تا مردم بتوانند به کالای با کیفیت و قیمت مناسب دسترسی داشته باشند.

وی با حمایت مردم از فروش 30 هزار تلویزیون طی سال گذشته در بازار خبر داد و گفت: در شرایطی مانیتور ال جی را از دست دادیم که با تولید کالاهای ایکس ویژن به عنوان کالای اصلی توانستیم بازار خود را حفظ کنیم. در واقع تولید تلویزیون، تولید لوازم خانگی و تولید محصولات برند تی سی ال همانند سه پایه ای عوامل بقای این برند شد و ارتباط با تی سی ال باعث شده تا در تامین قطعه مشکلی نداشته باشیم.

مدیرعامل صنایع ماشین های اداری ایران با بیان اینکه ورود این شرکت به فرابورس دریچه جالبی را باز کرد، گفت: آذر سال گذشته با مشارکت حدود 300 هزار سهامدار،عرضه اولیه ۱۰ درصدی سهام "مادیرا" انجام وهر سهم آن با ۳۶۵ تومان کشف قیمت شد که در نهایت مبلغی بالغ بر 80 میلیارد تومان عاید شرکت شد و از این طریق توانست بدون اخذ وام از بازار پول در کارخانه لوازم خانگی سرمایه گذاری کند.

ثقفی با بیا اینکه قیمت هر سهم مادیران در حال حاضر به 2210 تومان رسیده که نشان از رشد 505 درصدی این سهم دارد، گفت: برنامه افزایش سرمایه 167 درصدی این شرکت از دو محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته برای بورس ارسال شده که با موافقت سازمان ، می توان مجمع فوق العاده را طی مهر ماه برگزار کرد و سرمایه فعلی را از 120 به 320 میلیارد تومان رساند.

وی با اشاره به رشد شرکت و در دستور کار قرار گرفتن تغییر ساختار به تاسیس سه شرکت اشاره کرد و گفت: شرکت های صنایع لوازم خانگی، صنایع الکترونیک مادیران و پشتیبانی فروش مادیران به دلایل افزایش سرعت تصمیم گیری، پاسخگویی و تمرکز تاسیس شدند که ورود جداگانه این شرکت ها به بورس طی 3-4 سال آینده در دستور کار است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند