کدخبر: ۳۰۳۵۴۴ لینک کوتاه

برگزاری سومین نمایشگاه بین‌المللی لیزر و فوتونیک

گروه بنگاه ها - رییس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران در نشستی از برگزاری سومین نمایشگاه بین المللی لیزر و فوتونیک تهران خبر داد وهدف از برگزاری این نمایشگاه را ارائه تمام ظرفیت‌های علمی و فنی دانشگاه‌ها،‌ مراکز تحقیقاتی، صنایع،‌ کلینیک‌های پزشکی،‌ شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال در زمینه لیزر و فوتونیک عنوان کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ وی تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تسهیلات ۹۰ تا ۱۰۰ درصد امکان حضور در این نمایشگاه را خواهند داشت و مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها نیز تسهیلات درخور توجهی برای شرکت در این نمایشگاه دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون این نمایشگاه هر پنج سال یکبار به صورت تخصصی برگزار می شود گفت: از این پس نمایشگاه به صورت بین المللی و هر سال در آبان برگزار خواهد شد وکشور‌هایی همچون آلمان، فرانسه، ترکیه، روسیه و چین و برخی دیگر از کشور‌ها در این نمایشگاه مشارکت خواهند داشت.

وی همچنین اظهار داشت: سیاست های مرکز لیزر حمایت از شرکت های دانش بنیان است که در این راستا معاونت علمی و فناوری به ریاست جناب ستاری نیز کمک های شایانی در این خصوص داشتند. 

رییس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران در خصوص برگزاری سومین دوره این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه در ۱۸ تا ۲۰ آبان امسال در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران در متراژی در حدود 15 هزار متر مربع با حضور شرکت های داخلی و خارجی و هچنین دانشگاهها و شرکت های نوپای دانش بیان برگزار خواهد شد.

وی همچنین در تشریح فعالیت های مرکز علوم و فنون لیزر ایران گفت :این مرکز آنچه را از فناوری لیزر که مستقیماً انتفاع جامعه را به همراه دارد، در قالب بسته های دانش فنی تدوین کرده و در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار داده است. این شرکت ها اقدام به تولید انواع لیزرهای صنعتی و پزشکی و دانشگاهی، اقلام اپتیک و لیزر نموده و نیز خدمات لیزری عمومی و تخصصی شامل انواع جوشکاری، برشکاری، سوراخکاری، سخت کاری و ... را در دستور کار خود دارند که با حمایت این مرکز شاهد عملکرد خوبی از آنها هستیم.

مدیر عامل مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران تحریم را عاملی برای توسعه علوم و فناوری لیزر و فوتونیک در کشور اعلام کرد و گفت: هر چند تحریم ها مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده اما نیاز داخلی موجب توسعه فناوری های لیزر و بومی سازی آن در کشور شده است.

وی با بیان اینکه مرکز ملی علوم و فنون لیزر و فوتونیک ایران بر روی لیزرهای نوع جامد متمرکز شده است، افزود: در زمینه لیزرهای فیبری در مرزهای علم جهانی حرکت می کنیم و تعاملاتی به صورت ارایه مقالات و دریافت آنها با دیگر کشورها داریم.

 مدیر عامل مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران با بیان اینکه تولید لیزر و تجهیزات مرتبط با آن در کشور بسیار مقرون به صرفه است، افزود: به عنوان مثال خرید لیزر دیودی از کشورهای غربی 40 دلار و حتی از چین 20 دلار برای هر واحد است در حالی که تولید آنها در داخل دو دلار برای هر واحد هزینه دارد که این هم صرفه جویی ریالی و هم کاهش خروج ارز از کشور را در پی دارد.

وی گفت: تولید دستگاه های پوشش دهی فلزی (کلدینگ) و همچنین دستگاه سخت کاری و جوش قطعات فلزی در داخل تولید شده و هم اکنون در صنعت استفاده می شود.

نبوی تصریح کرد : مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران به عنوان یک مرکز تحقیقاتی در سال 1385 برای اجرای طرح های ملی که برای کشور از نظر زمانی و اجرایی اهمیت دارد ایجاد شد و این مرکز متشکل از آزمایشگاه های پیشرفته و مجهز است و مأموریت دارد تا طرح های ملی در زمینه علوم و فنون و کاربردهای لیزر را انجام دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند