کدخبر: ۳۰۵۲۷۹ لینک کوتاه

نخستین همایش پاکسازی و جمع آوری زباله منطقه آزاد ماکو

اقتصادنیوز: همزمان با هفته گردشگری،‌ نخستین همایش پاکسازی و جمع آوری زباله منطقه آزاد ماکو از فلکه مادر شهرستان ماکو آغاز و در شهر بازرگان به اتمام رسید.

به گزارش اقتصادنیوز، این همایش که با حضور اقشار مختلف مردم اعم از ورزشکاران، هنرمندان، دانشجویان، سازمانهای مردم نهاد و دستگاه های اجرایی برگزار شد، آغازی است برای یک فرهنگسازی همگانی برای حفاظت از محیط زیست منطقه و تمرینی برای احترام به طبیعت، در این همایش نمادین بر حفاظت از محیط زیست پاک و سالم در سراسر منطقه آزاد ماکو تاکید شد.

ریختن پسماند مواد غذایی، پلاستیک و ظروف یکبار مصرف، یکی از معضلات حاد طبیعت گردی است، دست اندرکاران این کار فرهنگی با راه اندازی این همایش در هفته گردشگری در صدد ایجاد رفتارهای صحیح و مناسب در این زمینه و نهادینه کردن فرهنگ نریختن زباله یا جمع آوری آن و نهایات رفع این معضل در کشور است.

محمدرضا عبدالرحیمی ،مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو در در حاشیه برگزاری این همایش در گفتگو با خبرنگار ما، گفت: بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو امروز به این درجه از درک رسیده اند که اگر از طبیعت حفاظت و صیانت نکنند نخواهند توانست آینده بهتری را برای نسلهای بعدی خود به ارمغان بیاورند.

photo_2019-09-27_15-38-52

وی با اشاره به تردد ۲ میلیون نفر مسافر زمینی از مرز استراتژیک بازرگان سالانه تاکید کرد: کلیدور ترانزیتی و پیشانی نظام جمهوری اسلامی ایران نباید امروز دغدغه محیط‌زیست داشته باشد چرا که امروزه مناطق آزاد به عنوان یکی از شاه کلید های گردشگری در ایران شناخته شده اند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو با تاکید بر این که روزانه یک‌هزار و ۲۰۰ کامیون و تریلی از منطقه آزاد ماکو عبور می کنند افزود: ما باید برای مسافرینی که از سایر کشورها وارد ایران می‌شوند تصویری شایسته از ایران را طراحی و به نمایش بگذاریم تا فرهنگ توسعه یافتگی که در سایه نظم و آراستگی شهر ها نمودی می خواهد یافت به سایر ملل منتقل شود.

وی در ادامه همچنین گفت: منطقه آزاد ماکو در آینده ای نزدیک به الگوی زندگی، فعالیت کسب و کار و مقصد گردشگری طبیعت، توریسم و بوم گردی تبدیل خواهد شد.

عین الله شریف پور ، نماینده مردم شهرستانهای ماکو چالدران شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی افزود: امیدواریم این حرکت در تمامی شهرهای ایران نهادینه شود و تنها مختص یک روز نباشد تا فرهنگ زباله نریختن بر زمین ترویج یابد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند