کدخبر: ۳۰۶۷۷۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کاهش ٥٠ درصدی حجم مبادلات ایران و آلمان

اقتصادنیوز؛ مدیر اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان با بیان اینکه حجم تجارت بین ایران و آلمان پس از برجام کاهشی بوده اظهار داشت : در هفت ماهه ابتدای سال ٢٠١٩ میزان صادرات آلمان به ایران با کاهش ٤٩ درصدی همراه بوده و صادرات محصولات ایرانی نیز به آلمان نیز با افت ٥٧ درصدی مواجه بوده است.

داگمار فن بن اشتاین در همایش وضعیت و چشم‌انداز روابط ایران و آلمان،  اظهار داشت : بعد از برجام میزان تجارت لیران و آلمان به 3.4میلیارد یورو رسید و پس از خروج آمریکا از برجام وبازگشت مجدد تحریم ها این رقم به 1.3میلیارد یورو تنزل پیدا کرد .

وی تصریح کرد : نگاه آلمان به ایران تنها از منظر تجاری نیست و ما وجه اشتراک زیادی به لحاظ فرهنگی داریم ، در حال حاضر ٦ هزار دانشجو ایرانی در آلمان در حال تحصیل هستند و بیش از ١١٥ هزار ایرانی در آلمان زندگی میکنند و در سال ٢٠١٦ بیشترین توریست علاقمند به فرهنگ ایرانی از آلمان به ایران آمدند.

وی تاکید کرد : ما تلاش داریم تا روابط ایران و آلمان به سطح قبلی خود بازگردد اما نمیتوانیم این نکته را نادیده بگیریم که حجم صادرات آلمان با آمریکا در سال ٢٠١٨ معادل ٥٨ میلیارد یورو و واردات از آمریکا معادل ٣٥ میلیارد یورو بود .

وی همچنین اظهار داشت :شرکتهای آلمانی برای همکاری با ایران مشکلاتی دارند که عدم تعهد به قرارداد ها از طرف دولت ، طولانی بودن پروسه اداری ،عدم اطمینان برای تجارت با طرفین رسمی ، برطرف کردن دعاوی حقوقی و عدم اجرای احکام قضایی از جمله این مشکلات هستند .

مدیرعامل اتاق بازرگانی صنایع ایران و آلمان با اشاره به تغییرات نرخ ارز در ایران و تاثیر آن بر افت خط تولید گفت: گرچه تغییرات نرخ ارز در ایران تاثیرات منفی داشته اما این تغییرات با توجه  به ارزش یورو در برابر ریال بازار ایران را برای سرمایه‌گذاری جذاب می‌کند. از سویی زمانی که شرکت‌های آلمانی بخواهند درآمدهای ریالی خود را منتقل کنند با موانع مواجه می‌‌شوند.

وی افزود: نوسانات ارزش پول می‌تواند برای سرمایه‌گذاری مانع باشد و شرکت‌های خارجی به همین خاطر در ایران ورود نمی‌کنند. رشد اقتصادی منفی، نرخ تورم بیش از 40 درصد و نرخ بیکاری 12 درصد در ایران موجب شده که شرکت‌های آلمانی در خصوص تجارت با ایران مصمم نباشند.

 فن بن‌اشتاین با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام تنها برای ایرانی‌ها تلخ نیست، گفت: اثرات تحریم‌ها بر روی اقتصاد ایران برای آلمان هم تلخ است و خروج آمریکا از آلمان برای ما هم جالب نیست.

وی افزود: آلمان، ایتالیا، فرانسه و ... با ترس اخبار تحریم‌های آمریکا را دنبال می‌کنند. اما این روابط باید ادامه پیدا کند چرا که پتانسیل‌های بزرگی در بخش‌های مهم اقتصادی ایران از جمله در بخش‌های حوزه آب ، تکنولوژی و حوزه فناوری، بازیافت، مدیریت زباله‌ها و حمل و نقل و ترافیک است .

63d2830b-3cf3-4c51-b985-2ca869c84dfd

عامل و همکاری مثبت اتاق بازرگانی ایران و آلمان

  عباسعلی قصاعی رئیس هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران و آلمان نیز در در همایش وضعیت و چشم‌انداز روابط ایران و آلمان،   اظهار داشت : اتاق بازرگانی ایران و آلمان بسیار فعال و پویا است و اعضای هیات مدیره آن به خوبی با یکدیگر در تعامل و همکاری هستند.

وی با اشاره به  ثبت شرکت اینستکس به عنوان یک صندوق برای تبادلات تجاری ایران و اروپا گفت: مسائل مربوط به اینستکس پیچیده است اما مدیریت این شرکت بر عهده یک دیپلمات قدیمی آلمانی به نام میشائیل بوک است از این رو در صورت بهره‌برداری از منافع اینستکس اولین بهره‌مندی آن به اعضای اتاق ایران و آلمان می‌رسد.

رئیس هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران و آلمان با اشاره به نمایشگاه‌هایی که در کشور آلمان برگزار می‌شود، گفت: تجار ایرانی برای بازدید از این نمایشگاه‌ها از طریق اتاق بازرگانی ایران و آلمان اعزام می‌شوند آنها برای نمونه در نمایشگاه تجهیزات پزشکی، نمایشگاه ماشین آلات مونیخ، نمایشگاه صنعتی هانوفر و چند نمایشگاه مهم دیگر شرکت می‌کنند. اتاق بازرگانی ایران و آلمان در این زمینه بسترسازی می‌کنند ما همچنین جوانان مستعد و علاقمند را آموزش می‌دهیم تا با این اتاق همکاری کنند.

قصاعی با بیان اینکه اتاق بازرگانی ایران و آلمان امروز بیش از دو هزار عضو دارند گفت: در هر ماه 17 تا 18 نفر به اعضای اتاق اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه اتاق ایران و آلمان پس از اتاق ایران و هند بزرگترین اتاق مشترک کشور است، گفت: این نشان از اهمیت و گستردگی کار ما دارد. این اتاق با تمام تجاری که قصد سفر به آلمان را دارند همکاری می‌کند و اتاق تلاش می‌کند تا شرکت‌های ایرانی و آلمانی را به یکدیگر متصل کند.

 

رییس اتاق بازرگانی ، صنایع ،معادن و کشاورزی  اتاق تهران:

و تجارت ما با آلمان با هیچ کشوری قابل مقایسه نیست

مسعود خوانساری در نشست اتاق بازرگانی ایران و آلمان گفت: اتاق ایران و آلمان جزو اتاق‌های موفق مشترک است. در 40 سال گذشته روابط ایران و آلمان در بهترین سطح بوده است. صنایع ایران عمداً آلمانی است و تجارت ما با آلمان با هیچ کشوری قابل مقایسه نیست.

خوانساری با بیان اینکه بعد از برجام هیات‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری به ایران سفر کردند، گفت: امیدواریم سطح روابط اقتصادی ایران و آلمان بیش از گذشته شود. آلمان از نظر GDP (تولید ناخالص داخلی) چهارمین کشور بزرگ دنیاست و از لحاظ مصرف سرانه پنجمین قدرت بزرگ دنیا محسوب می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه پس از انعقاد برجام به افزایش سطح روابط و تعاملات خوشبین بودیم، گفت: آن موقع اروپایی‌ها در مورد افزایش سطح روابط اقتصادی وعده می‌دادند و تاکید می‌کردند که به عنوان یک متحد قوی با ایران باقی می‌مانند و اگر نیاز باشد در مقابل آمریکا کاری انجام می‌دهند.

خوانساری افزود: یک تا دو سال منتظر عملی شدن STB بودیم که این کار عملا با مانع مواجه شد. پس از آن هم صحبت از اینستکس مطرح شد که در عرض یک مدت کوتاه شرکت آن سه مدیرعامل عوض کرد. اینستکس با 3000 یورو دارایی ثبت شد تا بتواند در مقابل تحریم‌های آمریکا از اقتصاد ایران حمایت کند و کانالی باشد برای واریز کردن پول فروش نفت، اما حالا که موانع پیش‌روی اینستکس بیشتر شده نمی‌توانیم از فرصت‌های موجود در آن بهره ببریم و در این بستر با اروپا ارتباطات قوی برقرار کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه در سال 97 مشکلات اقتصادی ایران تشدید شد، گفت: همه مشکلات اقتصادی ایران به تحریم‌ها برنمی‌گردد و یک بخش از آن به سیاست‌های دولت در زمینه تثبیت نرخ ارز مربوط است. تا سال 97 نرخ ارز دارای ثبات بود اما در همان سال هم تورم بالایی را تجربه می‌کردیم.

خوانساری افزود: از سال 92 تا 96 مدام به دولت هشدار می‌دادیم که تثبیت قیمت ارز جواب نمی‌دهد و بالاخره روزی قیمت‌ ارز افزایش می‌یابد که متاسفانه این اتفاق در سال 97 رخ داد.

وی در ادامه با بیان اینکه فشارهای ناشی از تحریم‌ها به اقتصاد ایران گفت: علاوه بر تحریم اقتصاد ایران، شرکت‌هایی که با ایران تجارت داشتند از جانب آمریکا تحت فشار قرار گرفتند تا ایران را ترک کنند.

وی با اشاره به تجارت گسترده ایران با کشورهای همسایه از جمله افغانستان، پاکستان و ترکیه گفت: ایران با هشت کشور همسایه است و با آنها تبادلات تجاری گسترده‌ای دارد. به گستردگی کالاهایی که در داخل کشور ساخته می‌شوند را صادر می‌کنیم. با کمترین مشکل وجوه فروش این کالاها را به ایران برمی‌گردانیم. درضمن افزایش تحریم‌ها موجب شد تا ایران تولیدات خود را تقویت کند و زمینه صادرات آنها را به کشورهای همسایه بیش از گذشته فراهم کند.

وی افزود: مهندسان ایران توانسته با تکنیک‌های مهندسی معکوس، قطعاتی را که نیاز به واردات آنها داشتیم در داخل تولید کنند که این سبب ارزبری کمتری برای ایران شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران تصریح کرد: با افزایش تحریم‌ها، حجم تبادلات ایران با کشورهای همسایه کاهش یافت. ایران 1000 میلیارد تومان واردات از کشورهای همسایه داشت اما درصد کمی صادرات به این کشورها دارد. با توجه به تکیه ما به تولیدات داخلی، می‌توانیم به راحتی حجم صادرات خود را به کشورهای همسایه افزایش دهیم. پاکستان بازار خوبی برای محصولات ایرانی دارد.

وی افزود: همچنین در چند ماه گذشته توفیقات خوبی در رابطه با کشور هند داشتیم. افغانستان و روسیه هم مبادلات خود را با ایران انجام می‌دهند. اینگونه می‌توانیم مشکلات خود را حل کنیم.

خوانساری در ادامه با اشاره به استقلال شرکت اینستکس گفت: حتی اگر اینستکس وجود داشته باشد اما اروپا نتواند از ایران نفت بخرد مناسب حال ما نیست چراکه اینستکس ایجاد شد تا اروپا پول نفتی را که از ایران می‌خرد از طریق این کانال به جریان بیندازد. در نتیجه اگر در اینستکس پول نفت به گردش در نیاید نمی‌توانیم برروی اینستکس حساب کنیم.

وی افزود: در موقعیت فعلی سرمایه‌گذاری اروپا در ایران خارج از تصور است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در ادامه گفت: باید تلاش کنیم تا توان داخلی خود را تقویت و کشور خود را صادرات محور کنیم. ما یکسری مشکلات داریم که تولیدکنندگان و صنعتگران را نگران می‌کند؛ مشکلات مانند مالیات، تامین اجتماعی و غیره.

خوانساری در مورد دلایل تحریم‌های آمریکا گفت: آمریکا از این جهت تحریم‌ها را برقرار کرد تا تولیدات داخلی را از دور خارج کند. اینگونه جوانان بیکار می‌شدند و نارضایتی و اغتشاش به وجود می‌آمد. در شرایط فعلی قطعا به ایران فشار وارد می‌شود اما چاره‌ای وجود ندارد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند