کدخبر: ۱۵۴۷۴۱ لینک کوتاه

با دستور ویژه

تک نرخی کردن ارز به سال آینده موکول شد

در حالی که پیش از این گفته شده بود ارز تا پایان سال ۹۵ تک نرخی می شود ، امروز اعلام شد که برنامه تک نرخی کردن ارز تا پایان نیمه اول سال ۹۶ متوقف خواهد شد. برنامه تک نرخی کردن ارز یکی از اهداف اقتصادی دولت بود که بارها از سوی رییس کل بانک مرکزی و دیگر دولتمردان روی آن تاکید شد.

به گزارش تسنیم حسن روحانی رئیس جمهور 24 بهمن سال 94 در پنجاه و پنجمین مجمع سالیانه بانک مرکزی، دستور تک نرخی شدن ارز را به بانک مرکزی داد و اعلام کرد: ارز سال آینده (95) باید تک‌نرخی شود تا ثبات در بازار تقویت و جلوی بخشی از مفاسد گرفته شود.

در حالی که کمتر از چهار ماه تا پایان سال باقی باقی مانده، نرخ دلار طی یک هفته گذشته دستخوش نوسانات زیادی شد که دلایل متعددی از سوی فعالان اقتصادی و کارشناسان برای گران شدن دلار تا نزدیکی 4000 تومان مطرح شد، از جمله اینکه شاید طرح دولت برای تک‌نرخی شدن ارز پشت‌پرده این گرانی باشد. این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی همه دلایلی را که از دست داشتن دولت در این کار خبر می‌داد رد کرد.

از سوی دیگر برخی اقتصاددانان و مشاوران اقتصادی نزدیک به دولت هم معتقدند که سیاست تک‌نرخی شدن ارز می‌تواند موجب افزایش نرخ تورم گردد. بر همین اساس، دستور توقف برنامه دولت برای تک‌نرخی شدن ارز تا اواسط سال 96 صادر شده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی هم اول آذر ماه سال جاری از اجرای ارز تک‌نرخی پس از برقراری روابط ایران با بانک‌های بزرگ دنیا خبر داد.

پیمان قربانی در حاشیه کنگره بانکداری اروپایی در فرانکفورت آلمان با بیان اینکه یکسان سازی بلندمدت و پایدار نرخ ارز نیازمند برقراری روابط کارگزاری خوب با بانک‌های بزرگ دنیا است، گفت: «ما در حال برداشتن گام‌هایی هستیم و عجله نمی‌کنیم... ما می‌خواهیم مطمئن شویم که پیش‌شرط‌ها آماده شده‌اند».