کدخبر: ۱۵۵۳۰۷ لینک کوتاه

طلا در کف قیمت ۱۰ ماهه

سقوط قیمت طلا تحت تاثیر امیدواری به دلار

در حالی که قیمت اونس جهانی طلا هفته گذشته را بیشتر در بازه قیمت ۱۱۷۰ دلار نوسان کرده بود، امروز با یک کاهش ۱۲ دلاری از صبح به قیمت ۱۱۶۰ دلار رسید. کاهش که بیشتر از هر چیزی تحت تاثیر تغییرات دلار و چرخش سرمایه گذاران بود.

با این کاهش نه تنها قیمت طلا برای پنجمین هفته متوالی در سراشیب قیمت قرار گرفت بلکه به پایین ترین قیمت در 10 ماه گذشته رسید. قیمت طلا در حالی کاهش یافت که بیشترین اثر را تقویت دلار روی آن داشت. شاخص دلار از دیشب به وقت تهران تاکنون بالاتر از 101 بوده و این نشانگر تقویت دلار است که سرمایه گذاران را به نتایج مهمی رسانده است. هفته گذشته سرمایه گذاران مردد بودند اما به نظر می رسد هر چه به روز 14 دسامبر یعنی روز تعیین نرخ بهره آمریکا نزدیک می شویم آنها از طلا ناامیدتر شده و به دلار اطمینان بیشتری می کنند.

موسسه مالی ای بی ان آمرو در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرد که قیمت جهانی طلا طی سال 2017 میلادی تحت تاثیر افزایش احتمالی نرخ بهره با کاهش بیشتری روبرو خواهد شد. موسسه مالی ای بی ان آمرو پیش بینی کرده است که قیمت هر اونس طلا تا پایان سال آینده به کمتر از 1100 دلار در هر اونس خواهد رسید.


بر این اساس به نظر می رسد افزایش نرخ بهره آمریکا و تقویت ارزش دلار طی ماه های آینده تاثیر زیادی بر افت قیمت جهانی طلا خواهد داشت.او سی بی سی بانک چین نیز پیش بینی کرده است که سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا و افزایش نرخ بهره موجب خواهد شد تا قیمت طلا با کاهش بیشتری روبرو شود و به کمتر از 1100 دلار برسد.

قیمت طلا که لحظاتی پس از اعلام پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تا 1337.38 دلار در هر اونس افزایش یافته بود، اکنون با کاهش شدیدی روبرو شده و تا سطح  1171.18 دلاری کاهش داشته است. به اعتقاد تحلیلگران موسسه ای بی ان، سرمایه گذاران بین المللی در شرایط کنونی دلیل خاصی را برای خریداری طلا و سرمایه گذاری در این بازار نمی بینند. در شرایط کنونی انتظارات تورمی در اقتصاد آمریکا هنوز شکل نگرفته و نگرانی های زیادی نسبت به ادامه روند صعودی ارزش دلار و کاهش بیشتر قیمت طلا وجود دارد.

تازه ترین نظرسنجی ها نیز نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر، بیشتر شده است.
قیمت طلا در ماه نوامبر بدترین عملکرد خود را در 3 سال اخیر ثبت کرده است. در ماه نوامبر سرمایه گذاران بین المللی بیش از 4.4 میلیارد دلار از سرمایه های خود را از صندوق های سرمایه گذاری طلا خارج کرده اند. موسسه ای بی ان آمرو پیش بینی کرده است که قیمت طلا در سال 2018 میلادی با افزایش و رونق روبرو خواهد شد. بارناباس گان از موسسه او سی بی سی پیش بینی کرده است که قیمت طلا تا پایان امسال به 1200 دلار خواهد رسید و این رقم تا پایان سال آینده به کمتر از 1100 دلار می رسد.

وی پیش بینی کرد که نگرانی ها و بی ثباتی های سیاسی در کوتاه مدت با توجه به در پیش انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، همچنان ادامه خواهد داشت.