کدخبر: ۱۵۵۵۳۱ لینک کوتاه

رونق دلار و بازارهای سهام عامل فشار بر اونس

قیمت طلا همچنان در سراشب کاهش

با باز شدن بازارهای جهانی در روز دوشنبه قیمت طلا بار دیگر روند کاهشی را در پیش گرفت. اونس جهانی طلا در حالی امروز به قیمت ۱۱۵۶ دلار رسید که پنج هفته گذشته را هم با کاهش قیمت سپری کرده بود. به اعتقاد کارشناسان هر چه به زمان تشکیل جلسه فدرال رزرو برای تعیین نرخ بهره آمریکا نزدیکتر شویم احتمال سرعت گرفتن کاهش قیمت طلا نیز بیشتر می شود.

به گزارش  اقتصاد نیوز اونس طلای جهانی برای پنجمین هفته متوالی (5/ 1 درصد) نزولی شد. نوسان شاخص دلار در سقف 14‌ساله و افزایش ریسک‌پذیری معامله‌گران اونس، طلا را روز شنبه به کمترین سطح در 10 ماه اخیر (1156 دلار) رساند. پیش‌خور شدن احتمال 100 درصدی افزایش نرخ بهره آمریکا به میزان 25/ 0 واحد درصد در نشست هفته جاری فدرال‌رزرو، حبس بازه‌ای اونس طلا را در سطح 1160 تا 1180 دلاری رقم زده است.

همچنین رشد بازارهای سهام به سقف 16 ماهه عامل فشار بر اونس طلا است. نشست هفته جاری فدرال رزرو تصویر روشن‌تری از روند بلندمدت افزایش نرخ بهره آمریکا ارائه می‌دهد که در حال حاضر کارشناسان چشم‌انداز 2 بار افزایش را در سال 2017 پیش‌بینی کرده‌اند. در نظرسنجی هفتگی کیتکو (از 19 کارشناس) 11 نفر روند صعودی، 5کارشناس روند نزولی و 3 نفر حرکت خنثی را برای طلا در سال 2017 پیش‌بینی کردند.