کدخبر: ۱۵۵۸۱۸ لینک کوتاه

قیمت دلار از ابتدای کانال ۳۹۰۰ تومان فاصله گرفت

زورآزمایی « عرضه » و « دلار هرات » در بازار ارز

اگر چه رسیدن قیمت دلار به بالاتر از ۳۹۰۰ تومان خبر جدیدی نیست. اما روز چهارشنبه مسیری که دلار طی کرد حاوی سیگنال های مهمی برای فعالان بازار ارز بود. روز چهارشنبه دلار به یک جریان افزایشی قدرتمند رو به رو شد و از مرز پایین کانال ۳۹۰۰ تومان فاصله گرفت. قیمت دلار برای ساعاتی از روز ۳۹۴۰ تومان نیز روی تابلوها نقش بست. اما نکته مهم این بود که برخلاف روزهای اولی که دلار وارد بازه ۳۹۰۰ تومان شده بود، در روز چهارشنبه معاملات توقف چندانی به خود ندید و خرید و فروش ارز در جریان بود. آیا بازار ارز در حال انطباق با قیمت جدید است؟

به گزارش اقتصادنیوز روز چهارشنبه قیمت دلار در شرایطی در بازار تهران افزایش یافت که هنوز نتیجه جلسه فدرال رزرو مشخص نشده و شاخص دلار تقویت نشده بود. بنابراین علت را باید در جای دیگری جستجو کرد. دلار در این روز با لمس مقطعی قیمت هایی که در بالا ذکر شد سرانجام در محدوده 3930 تومان تثبیت شد.

به گفته فعالان بازار ارز در پنجمین روز هفته دو عامل موجب افزایش قیمت دلار را فراهم کردند. رشد نرخ حواله درهم و بالا رفتن ارزش دلار در منطقه هرات افغانستان دو عاملی بودند که زمینه‌ساز افزایش قیمت در بازار ارز تهران شدند.

روز چهارشنبه، بازار ارز داخلی در شرایطی فعالیت خود را آغاز کرد که تحت‌تاثیر دو نیروی افزایشی قرار داشت. به گفته فعالان، حدود ساعت 10:30، شایعه‌هایی در بازار به گوش می‌رسید که ارزش دلار در منطقه هرات افغانستان بالای 3 هزار و 930 تومان بود. همزمان، شماری از بازیگران حاضر در بازار عنوان کردند، قیمت حواله درهم تا هزار و 93 تومان افزایش پیدا کرده است. در چنین شرایطی، شروع بازار ارز داخلی نیز به‌طور طبیعی هیجانی‌تر از روزهای پیشین بود. ساعت 11 ظهر، برخی از معامله‌گران نرخ خرید خود را 3 هزار و 930 تومان اعلام کردند، حال آنکه نرخ فروش از سوی گروهی دیگر 3 هزار و 940 تومان اعلام می‌شد. در نهایت اولین معامله بازیگران ارزی در میانه دامنه یاد‌شده یعنی با قیمت 3هزار و 935 تومان انجام شد که 20 تومان بالاتر از قیمت بسته شده روز سه‌‌شنبه بود. به گفته فعالان، در ساعات آغازین بازار، ارزش دلار در هرات افغانستان چندان بالاتر از بازار داخلی نبود، ولی از آنجایی که به‌طور سنتی نرخ این منطقه جغرافیایی کمی پایین‌تر از بازار داخلی بوده است، انتظارات معامله‌گران پاساژ افشار با تقویت ارزش دلار در هرات، کمی افزایشی شد. با این حال، عامل مهم‌تری که انتظارات بازیگران ارزی را تحت‌تاثیر قرار داد، رشد نرخ حواله درهم و ورود آن به محدوده هزار و 90 تومان بود. فعالان بازار ارز در رابطه با رشد نرخ حواله درهم دیدگاه‌های متفاوتی داشتند که از میان آنها 3 دیدگاه برجسته‌تر بود. برخی معامله‌گران، رشد نرخ حواله درهم را ناشی از تعطیلات پیش‌رو و افزایش تقاضا در آستانه سال جدید میلادی عنوان کردند، حال آنکه عده‌ای دیگر، کاهش عرضه را در رشد این ارز موثر دانستند. در این بین، عده دیگری، افزایش تقاضای احتیاطی را زمینه ساز رشد نرخ حواله درهم عنوان کردند. به گفته یکی از بازیگران بازار، با درهم بالای هزار و 90 تومان، دلار در بازار داخلی حداقل پتانسیل رشد تا محدوده 3 هزار و 970 تومان را داشت. با این حال، برخلاف چنین انتظاراتی، روز چهارشنبه قیمت دلار از محدوده 3 هزار و 940 تومان بالاتر نرفت. به اعتقاد شماری از حاضران در بازار، افزایش حجم عرضه و متناسب بودن حجم ارز نقدی کف بازار مهم‌ترین عاملی بود که انتظارات افزایشی را تعدیل کرد. به گفته یکی از معامله‌گران، میزان فروش ارز در ساعات ابتدایی روز چنان بالا بود که حتی قیمت از سقف شروع بازار پایین‌تر آمد، هرچند که در ادامه روز بار دیگر در مسیر افزایشی قرار گرفت.