کدخبر: ۱۵۷۷۹۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بازده هفتگی دلار پس از نزدیک به ۲ ماه منفی شد

افزایش مقاومت قیمت دلار در برابر سفته بازی

اگر چه تا ذهنیتی که گفته رئیس کل بانک مرکزی در مورد دلار ۳۶۰۰ تومانی ایجاد کرد فاصله داریم اما با وجود رسیدن قیمت دلار به ۳۹۵۰ تومان در کف بازار و ۳۹۶۵ تومان در صرافی ها ، قیمت دلار اولین هفته با روند کاهشی خود در نزدیک به دو ماه گذاشته را پشت سر گذاشت و بازده منفی ۲ درصد را ثبت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار ارز در روز پنجشنبه با سه عامل اثر گذار رو به رو بود. نخستین عامل مدیریت بازارساز از نخستین ساعات معاملات بود که اجازه دامنه نوسان زیاد را به قیمت دلار نداده و در ضمن از افزایش قیمت زیاد نیز جلوگیری کرد. عرضه مناسب موجب شد تا مقاومت قیمت دلار در برابر رفتارهای هیجانی و سفته بازی بالا برود. عامل دوم پایین آمدن حجم معاملات به دلیل کاهش دامنه نوسان بود. کم شدن دامنه نوسان سفته بازان را از گردونه خارج کرده و بیشتر معاملات به خصوص در عصر پنجشنبه حول محور تقاضای مصرفی دلار دور می زد. این دو عامل فشار کاهشی را بر دلار وارد کردند. اما عامل سوم یک عامل افزایشی بود. افزایش نرخ حواله درهم بالا رفت تا به‌عنوان یک علامت افزایشی انتظارات معامله‌گران را تحت‌تاثیر قرار دهد. این در حالی بود که در ابتدای هفته افت نرخ حواله درهم از عوامل اثرگذار در پایین آمدن جو افزایشی معامله‌گران ارزی بود. این متغییر در صورت پایداری می توان زمینه افزایش قیمت دلار را در امروز فراهم کند.

هفته گذشته شاخص بازار ارز تنها در 2 روز ابتدایی هفته کاهش قیمت را تجربه کرد، ولی این افت به اندازه‌ای شدید بود که رشد 4 روز بعد نتوانست مانع از کاهش هفتگی شود. در اولین روز هفته، خروج تقاضای تجاری و تعطیلی بازارهای جهانی در کنار فرصت 20 روزه تا پایان انتقال قدرت در آمریکا تا حد زیادی از فشار تقاضا در بازار ارز کاست. تحت‌تاثیر این اتفاقات ریزش قیمت در بازار ادامه یافت، هرچند که رفتار بازارساز و همراهی خالی‌فروشان در شدت این ریزش سهم زیادی داشت. در چنین فضایی، قیمت دلار 90 تومان افتاد و به 3 هزار و 940 تومان رسید. روز یکشنبه، روند کاهشی دلار چهارمین روز متوالی خود را پشت‌سر گذاشت. در بیشتر مقاطع دومین روز هفته، شاخص بازار ارز حتی در کانال 3 هزار و 800 تومان نوسان کرد.

بازار ارز در دومین هفته کامل دی ماه روند متفاوتی داشت و نشانه‌هایی وجود داشت که حکایت از ایجاد جو جدید در بازار می‌داد. یکی از این نشانه‌ها، کاهش حجم معاملات بازیگران ارزی در بازار بود. بخشی از فعالان، کاهش دامنه خرید و فروش ارزی را به متغیرهای بیرونی مانند دستگیری سه صراف و احضار 124 نفر به سازمان امور مالیاتی نسبت دادند.به گزارش خبرگزاری تسنیم، همزمان با تشدید تلاطم‌های ارزی در بازار نیروی انتظامی وارد عمل شده و در عملیاتی هماهنگ اقدام به دستگیری صراف‌هایی کرده که گفته می‌شود در حال دپوی دلار بوده‌اند. دستگیری این صراف‌ها موجب شد تا صرافی‌ها به عوامل خود در بازار اعلام کنند که برای یک هفته به بازار نیایند تا وضعیت آرام شود. طبق اعلام مسوولان قوه قضائیه از زمانی که بازار ارز مجدد متلاطم شد پرونده چند صراف بزرگ که اقدام به دپوی ارز کرده بودند به دادسرای پولی - بانکی ارجاع شد و چند صراف هم دستگیر شدند.