کدخبر: ۱۸۵۷۳۲ لینک کوتاه

محمدباقر نوبخت تشریح کرد

موضع رسمی دولت درباره افزایش نرخ ارز

سخنگوی دولت روز گذشته به افزایش نرخ دلار واکنش نشان داد و با تاکید بر اینکه دولت با کاهش ارزش ریال در برابر دلار و به‌صورت غیر‌منطقی مخالف است، اعلام کرد سیاست دولت مدیریت نرخ ارز شناور است.

به گزارش اقتصادنیوز ، دلار آمریکا طی چند روز گذشته برای اولین بار در سال‌جاری از مرز چهار هزار تومان گذشت. البته این اولین بار نیست که قیمت دلار در دولت حسن روحانی مرز ۴ هزار تومان را پشت‌سر می‌گذارد. پاییز سال گذشته نیز دلار از مرز ۴ هزار تومان عبور کرد.

به باور کارشناسان این بار مواضع دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال برجام تا حد زیادی در افزایش نرخ دلار موثر بوده است.از همین رو محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت بخش مهمی از سخنان روز گذشته‌اش را به موضوع افزایش نرخ ارز اختصاص داد. به گزارش «ایرنا» وی با بیان اینکه دولت از تضعیف پول ملی متضرر می‌شود، گفت: اگر قیمت یک دلار چند تومان افزایش پیدا کند از نظر روانی بر قیمت کالاهای دیگر تاثیر می‌گذارد که ما مخالف این اتفاق هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت با کاهش ارزش ریال در برابر دلار متضرر خواهد شد، اظهار کرد: ما با کاهش ارزش ریال در برابر دلار به‌صورت غیر‌منطقی مخالفیم و سیاست دولت این است که نرخ ارز شناور کنترل شود و این را هم بدانیم که دولت از تضعیف پول ملی متضرر می‌شود و فکر نکنیم که دولت با تبدیل دلار به ریال از آنجا که ریال بیشتری به‌دست می‌آورد پس به‌دنبال این است که ارزش پول ملی را کاهش دهد.

وی افزود: دولت، سیاست مهار تورم را بر عهده دارد و از این خرسندیم که اعلام کنیم که دولت کوشید قدرت خرید مردم را کنترل کند که کمتر نشود و این یک تهمت بی‌اساس و بی‌ربط به دولت است که بگوییم دولت به‌دنبال کاهش ارزش پول ملی است.نوبخت با بیان اینکه دولت در روزهایی که هنوز برجام به نتیجه نرسیده بود توانست نرخ تورم و ارز را کنترل کند، اظهار کرد: نباید با حرف‌های ترامپ و تحت‌تاثیر گفته‌های او بازار خودمان را به هم بریزیم.

به گزارش «ایرنا» نوبخت درادامه از کسانی که با دولت زاویه انتقادی دارند خواست در این امر که به منافع کشور بازمی‌گردد، متحد شوند.نوبخت در پاسخ به اینکه برخی این گونه تلقی می‌کنند که قیمت دلار بیش از پنج هزار تومان است، اظهارکرد: ما این سخنان را قبول نداریم، دولت و کارشناسان اقتصادی هم این مساله را قبول ندارند و این شایعه‌ای است تا قیمت‌ها را افزایش دهند.سخنگوی دولت تصریح کرد: سیاست دولت مدیریت ارزش پول ملی است و خواهان تقلیل ارزش پول ملی نیست پس همه باید کمک کنیم پول ملی قوت یابد.