کدخبر: ۲۱۴۰۲۲ لینک کوتاه

بسته‌های اینترنت با حجم کم باز می‌گردند

گروه بنگاه‌ها: معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بازگشت طرح‌های اینترنت با ترافیک کمتر به شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت با فناوری ADSL خبر داد.

به گزارش دنیای اقتصاد، حسین فلاح جوشقانی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره‌ی درخواست شرکت‌های ارائه دهنده ADSL مبنی بر اجازه ارائه خدمات اینترنت با FUP کم حجم‌تر اعلام کرد: شرکت‌های FCP چند ماهی است درخواست کرده‌اند که در سرویس غیر حجمی اجازه ارائه سرویس‌های با حجم ترافیک کمتر را از رگولاتوری داشته باشند. 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اپراتورهای اینترنت ثابت اعلام کرده‌اند که کاربرانشان درخواست سرویس‌های با حجم کمتر را داشته‌اند و این شرکت‌ها نیز به همین خاطر درخواست ارائه سرویس‌های با FUP کمتر را به سازمان تنظیم مقررات ارائه داده اند. بدین ترتیب و با موافقت وزیر ارتباطات قرار است با رعایت کف و سقف قیمت، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت ثابت بتوانند سرویس‌های با ترافیک FUP کمتر ارائه دهند.

بر اساس این گزارش، با اجرای مصوبه ارائه سرویس اینترنت غیر حجمی از آذر ۱۳۹۶، مشترکان و شرکت‌های اینترنتی مشکلاتی را در مورد این سرویس‌ها به وزیر ارتباطات یا رگولاتوری گزارش داده بود. احمد نخجوانی مدیرعامل شرکت شاتل در این مورد می‌گوید: بیشتر مشترکان سرویس‌های اینترنت ADSL خانگی ما از حجم‌های بسیار کمتر از سرویس‌های غیر حجمی با قیمت کمتری استفاده می‌کردند که با شروع این طرح، برخی آنها به دلیل افزایش قیمت از دریافت سرویس اینترنت پر سرعت ثابت انصراف دادند.

نخجوانی ادامه می‌دهد: کاربرانی هم که در سرویس‌ها باقی مانده‌اند همان میزان حجم را با پرداخت مبلغ بیشتر مصرف می‌کنند. به همین خاطر و با کاهش کاربرانمان از زمان اجرای این طرح ۳۰ درصد از درآمدهای شرکت ما کاهش یافته و از سوی دیگر کاربران باقی‌مانده نیز هزینه بالاتری را پرداخت می‌کنند. به نظر می‌رسد رگولاتوری باید با بررسی رفتار کاربران در چند ماهی که این طرح اجرا شده، اجازه‌ی ارائه سرویس‌های با حجم کمتر به کاربران توسط شرکت‌های FCP صادر شود.

محمدرضا کریمی رئیس هیئت مدیره شرکت پیشگامان نیز در این رابطه توضیح می‌دهد: اجرای طرح اینترنت حجمی آن هم با یک طرح و یک حجم خاص در هر پهنای باند از سوی شرکت‌های FCP، سبب شده است که تنها اختیار از کاربران گرفته شود. یعنی هم اینترنت نامحدود ارائه نشده و هم از سویی کاربران اختیار انتخاب حجم مصرفی خود در سرویس‌های اینترنت پرسرعت ثابت را ندارند.

کریمی تأکید می‌کند: این سرویس‌ها باعث شده که هم شرکت‌های FCP با کاهش درآمد نزدیک به ۲۵ درصدی روبرو شوند و هم از سویی کاربران اختیار انتخاب سرویس مناسب خود را نداشته باشند و مجبور به انتخاب ترافیک‌های از پیش تعیین شده باشند.

بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و با دستور وزیر ارتباطات از آذرماه ۱۳۹۶ شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت ثابت ADSL، موظف به ارائه سرویس‌های اینترنت غیر حجمی شدند. بر این اساس هر اپراتور برای سرویس‌های خود FUP یا همان میزان ترافیک منصفانه مصرفی هر کاربر از شبکه ملی اطلاعات و اینترنت، مشخص می‌کند و با رعایت سقف قیمت اعلام شده توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، یک سرویس در هر سرعت پهنای باند به مشترکان خود ارائه می‌دهد. کاربران هم پس از استفاده کامل میزان FUP سرعت‌شان به ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه کاهش یافته و می‌توانند برای بازگشت به سرعت سرویس خود، بسته یا ترافیک مصرفی خریداری کنند.

بر اساس گفته فلاح جوشقانی، وقتی اجازه ارائه سرویس‌های با حجم FUP کمتر صادر شوند، شرکت‌های می‌توانند طرح‌هایی با ترافیک کمتر اما با رعایت کف و سقف قیمت ارائه کنند. بدین ترتیب با این کار هر شرکت در هر پهنای باند اجازه ارائه یک سرویس با ترافیک پایین در کنار یک سرویس با ترافیک بالا را خواهد داشت. این بدان معناست که اختیار ارائه سرویس چون گذشته وجود ندارد.