کدخبر: ۲۱۴۳۹۴ لینک کوتاه

آخرین وضعیت بازار/ پیش بینی قیمت ها + نمودار

اقتصاد نیوز: یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

بازار سهام

هشتمین روز رشد شاخص

11-01

دیروز شاخص کل بورس با رشد 34 واحدی (04/ 0 درصدی) برای هشتمین روز متوالی صعودی و در سطح 94 هزار و 940 واحدی ایستاد. بازگشایی «مبین» در میانه معاملات شاخص را صعودی و این نماد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت. قرار گرفتن در فصل رونق ساخت و ساز چین و کاهش موجودی انبار، قیمت سنگ آهن و فولاد را در دالیان و شانگهای، در بالاترین سطح از مارس قرار داد. با این وجود، رشد شاخص دلار به سقف ۵ماهه فشار را بر سایر فلزات حفظ کرد و کم‌نوسانی نمادهای فلزات اساسی رقم خورد. تشدید فشار فروش خودرویی‌ها پس از رشدهای اخیر، با ابهام در مورد برجام و رشد بهای تمام‌شده رقم خورد. در شرایط کم‌نوسانی گروه‌های بزرگ‌تر، همچنان نمادهای انبوه‌سازی با استقبال معامله‌گران همراه شد. اما افت قابل توجه تقاضای مسکن در ماه‌های اخیر می‌تواند مانع از پایداری رشد این نمادها شود.

 

بازار ارز

توقف روند نزولی دلار غیررسمی

11-02

دیروز هر دلار آمریکا برای بیش از یک ماه در نرخ 4200 تومان ثابت شد. پیش‌ از اعلام ترامپ تشدید هیجانات در فضای غیرشفاف بازار غیررسمی، افزایش دلار تا سقف 6900 تومانی را رقم زد، اما پس از اعلام ترامپ برای خروج یکجانبه از برجام، دلار زیر سقف 6700 تومانی قرار گرفت. در ادامه فروکش نسبی هیجانات و با افت دلار در مناطق مرزی (مقطعی زیر سطح 6 هزار تومان) دلار در بازار غیررسمی نیز روند نزولی گرفت و روز سه‌شنبه شنیده‌ها از افت دلار به کانال 6100 تومانی نیز بود. اما روز چهارشنبه، نرخ دلار در بازار غیررسمی با شناسایی فرصت خرید با رشد اندک به کانال 6200 تومانی وارد شد. همچنان روند مذاکرات برجام با اروپایی‌ها، اثر خروج آمریکا از برجام بر کاهش درآمدهای نفتی و رشد دلار جهانی به سقف 5ماهه عوامل اثرگذار بر بازار ارزهستند. 

 

بازار سکه

بازگشت سکه به روند صعودی

11-03

دیروز هر سکه طرح جدید با رشد 18 هزار تومانی به قیمت یک میلیون و 920 هزار تومان معامله شد. با وجود افت طلای جهانی زیر کف 1300 دلاری، اما بازگشت آرام نرخ دلار در معاملات غیررسمی به روند صعودی، تا حدی از قیمت سکه حمایت کرد. در بازار طلای جهانی رشد شاخص دلار به سقف ۵ ماهه و کم‌توجهی طلا به عوامل ژئوپلیتیک در کنار شکسته شدن کف حمایتی ۱۳۰۰ دلاری با نزدیک شدن به زمان افزایش نرخ بهره در نشست ژوئن، روند نزولی طلا تا کف ۱۲۸۶ دلاری را رقم زد. در بازار ارز اما شاهد رشد آرام نرخ دلار در معاملات غیررسمی بودیم. این عامل و شناسایی کف قیمتی پس از افت ۱۷۸ هزار تومانی سکه طی ۴ روز و سیگنال معاملات آتی (تحویل تیر در یک میلیون و ۹۸۰ هزار تومان) نیز عامل دیگر حمایت از سکه شد.

 

بازار طلای جهانی

طلا در کف سال جاری

11-04

دیروز ساعت 16 هر اونس طلای جهانی به قیمت 1289 دلار معامله شد با رشد شاخص دلار به سقف 5 ماهه، حمایت کف 1300 دلاری شکست و طلا را به کمترین سطح در سال 2018، به 1/ 1286 دلار رساند. افت یورو با تشدید ریسک‌های سیاسی ایتالیا و نگرانی‌ها از کاهش رشد اقتصادی اروپا، در کنار چشم‌انداز تشدید روند افزایش نرخ بهره آمریکا و رشد نرخ بازدهی اسناد خزانه ۱۰ساله بالاتر از ۳ درصد، عامل حمایت از شاخص دلار شد. افت بازارهای سهام آسیا با لغو مذاکرات کره شمالی با کره جنوبی نیز نتوانست مانع از افت قابل توجه طلا شود. همچنان با وجود رشد آمار خرده‌فروشی کمتر از پیش‌بینی‌ها، اما رشد قیمت نفت و اجرایی شدن سیاست‌های مالی انبساطی آمریکا (کاهش مالیات) احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره را تقویت کرده است. آمار مسکن و تولیدات صنعتی آمریکا بر طلا اثرگذار هستند.

 

بازار اوراق مسکن

فشار عرضه بر اوراق تسهیلات مسکن

11-05

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با افت 5/ 0 درصدی به قیمت 65 هزار و 400 تومان معامله شدند. شاهد روند کم‌نوسان قیمت اوراق تسهیلات مسکن در سطح 65 هزار تومانی هستیم. علاوه بر تشدید نوسانات صعودی قیمت مسکن (رشد سالانه ۵/ ۲۹ درصدی در فروردین) و پایین بودن قدرت خرید متقاضیان، تقویت سمت عرضه اوراق نیز عامل دیگر تشدید بر قیمت «تسه»ها است. در بازه زمانی فروردین و اردیبهشت حجم معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس، رشد ۵/ ۲۸ درصدی، اما ارزش معاملات «تسه»ها رشد ۱۳ درصدی را در سال جاری نسبت به دو ماه ابتدای ۹۶ را نشان می‌دهد؛ دلیل آن میانگین ۷۲ هزار تومانی در سال گذشته و ۶۳ هزار و ۷۱۶ تومانی در سال جاری است. همچنان با توجه به عدم اطمینان معامله‌گران نسبت به روند قیمت مسکن، رشد آرام «تسه»ها با نزدیک شدن به تابستان محتمل است.

 

بازار نفت

حرکت نفت نزدیک سقف ۵/ ۳ ساله

11-06

دیروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت 2/ 71 دلار معامله شد. گزارش آژانس بین‌المللی از توجه نفت به ریسک‌های ژئوپلیتیک به جای عوامل بنیادین، تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از افزایش موجودی نفت تجاری به میزان 85/ 4 میلیون بشکه (برخلاف پیش‌بینی کارشناسان از کاهش 2 میلیون بشکه) افت اندک قیمت نفت را رقم زد. با وجود خروج آمریکا از برجام، اما مذاکرات میان ایران و طرف‌های اروپایی همچنان مورد توجه معامله‌گران است. فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تمایل اروپا به تداوم و گسترش روابط اقتصادی با ایران را مطرح کرد. همچنان با وجود کاهش صادرات ایران و نزوئلا، آژانس بین‌المللی انرژی با حرکت برنت نزدیک ۸۰ دلار، رشد تقاضا در سال جاری را به ۴/ ۱ میلیون بشکه در روز (از ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز) کاهش داد و رشد عرضه را نسبت به گزارش پیشین افزایش داد.