کدخبر: ۲۱۹۹۸۲ لینک کوتاه

بحران «پزو» آرژانتین تاریخی شد!/ویروس نوسانات ارزی به قاره آمریکا منتقل شد

اقتصاد نیوز: به‌رغم موافقت صندوق بین‌المللی پول در راستای تخصیص دومین بسته بزرگ نجات اقتصادی تاریخ به آرژانتین، ارزش پول این کشور باز هم نزول کرد و یک رکورد تاریخی دیگر را نیز به ثبت رساند.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات بازارهای ارز، ارزش هر پزو آرژانتین ۲.۷ درصد کاهش یافت. در واقع، هر دلار آمریکا در معاملات بازار به ۲۶ پزو رسید. این درحالی است که پس از توافق دولت و صندوق بین‌المللی پول برای تخصیص یک بسته نجات به ارزش ۵۰ میلیارد دلاری، انتظارات از پایان این روند بیشتر شده بود.

بانک مرکزی آرژانتین پیشتر سعی کرده بود با تزریق دلار به بازار ارز از نوسانات شدید اجتناب کند؛ اما این اقدام که با روی کار آمدن ماجرای وام 50 میلیارد دلاری متوقف شد. با تداوم سقوط پزو، دولت برای کاهش فشارها و التهابات شدید بازار،  ۵ میلیارد دلار را به ازای نرخ 25 (پایین‌تر از نرخ بازار) تزریق کرد.

نمودار نشان می دهد دومین مرحله سقوط واحد پول آرژانتین شروع شده است؛ اولین بخش نمودار، زمانی است که نرخ تورم هدف این کشور به دلیل چشم‌انداز افزایشی، تغییر کرد. پس از آن بود که تا انتهای ماه آوریل دامنه نوسانات کاهش یافتند؛ اما این امواج کوچک به نیروی بروز یک توفان ارز را پس از یک سال ساختند. بانک مرکزی این کشور برای مقابله با فاز اول تضعیف پزو، 1.5 میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را فروخت تا بلکه روند نجومی نزول متوقف شود؛ اما یک دوره رشد نرخ بهره تا 40 درصد ظرف چند روز چاشنی عملیات مداخله بانک مرکزی شد اما این راهکار کمکی نکرد تا پای صندوق بین‌المللی پول به وسط کشیده شود. وعده 50 میلیارد دلاری IMF بازار را موقتا آرام کرد تا فاز دوم نزول پزو آغاز شود و نرخ برابری 26 به عنوان رکورد تاریخی برای این کشور ثبت شود. در ادامه بانک مرکزی وارد عمل شد تا با 5 میلیارد دلار از ذخایرش به اختلال جدید پاسخ دهد؛ اما این اختلال هنوز به‌طور کامل رفع نشده است.

پز. آرژانتین

 منابع گزارش: بلومبرگ، رویترز و فایننشال‌تایمز