کدخبر: ۲۴۷۲۱۶ لینک کوتاه

ویروس مسری اقتصاد چین؛ بحران ارزی یا نوسانات موقت؟ + نمودار

اقتصادنیوز: تضعیف نرخ برابری یوآن چین در برابر دلار آمریکا به رکورد ۱۰ ساله منتهی شد. ریسک ارزی در چین ممکن است به سایر نقاط آسیا نیز سرایت کند.

به گزارش اقتصادنیوز، نزدیک شدن نرخ برابری دلار و یوآن به حساس‌ترین عدد خود ظرف 10 سال اخیر (نرخ برابری 7 برابر دلار)، نگرانی‌های بسیاری را به فضای سرمایه‌گذاری در اقتصاد بزرگ چین افزوده است. نگرانی‌هایی که پیش از این به جنگ تجاری با ایالات متحده و تاثیراتش بر اقتصاد معطوف بود با هراس از فشار محسوسی که بر یوآن سنگینی می‌کند تشدید شده است. عبور از نرخ برابری 7 منجر به رشد بدهی‌های دلاری شرکت‌های چینی، گرایش خانوار به‌سوی تبدیل دارایی‌ها به دلار آمریکا و سرایت ریسک‌های ارزی به سایر کشورها خواهد شد. از همین رو، بانک مرکزی چین به‌منظور جلوگیری از بروز ریسک‌های محتمل از 2 راه با افت  رنمینبی (یوآن) مقابله کرد. تعیین محدوده مجاز نرخ در معاملات روزانه و مداخله در بازار با خرید و فروش یوآن-دلار باعث شد، نزول رنمینبی شتاب خود را از دست بدهد.

سقوط یوآن برابر دلار

براساس سیاست جدید بانک مرکزی، معاملات یوآن-دلار در این کشور تنها با فاصله 2 درصدی از نرخ هدف 6/951 در هر دو جهت ممکن خواهد بود. نهاد پولی علاوه بر این اقدام که از ابتدای سال 2017 میلادی بی‌سابقه محسوب می‌شد، به خرید و فروش ارز در بازار مبادرت کرد. با توجه به حجم بالای ارزش معاملات یوآن-دلار در بازار ارز داخلی (آن‌شور Onshore) مداخله مستقیم بانک مرکزی و بانک‌های محلی محرز است. ارزش معاملات یوآن-دلار روز چهارشنبه از 66 میلیارد دلار نیز عبور کرد؛ حجمی که حتی از مداخله شدید این نهاد در آگوست سال 2015 میلادی نیز فراتر است.