کدخبر: ۲۵۵۶۵۹ لینک کوتاه

قیمت جهانی نفت از مرز ۶۲ دلار گذشت

اقتصادنیوز: رشد قیمت نفت پس از توافق روز جمعه اوپک و متحدانش بر سر کاهش ۱.۲میلیون بشکه‌ای تولید از ماه ژانویه، امروز هم ادامه داشت

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از طلانیوز، رشد قیمت نفت پس از توافق روز جمعه اوپک و متحدانش بر سر کاهش 1.2 میلیون بشکه ای تولید از ماه ژانویه، امروز هم ادامه داشت. اما به رغم این افزایش، چشم انداز قیمت نفت در سال آینده به دلیل کند شدن رشد اقتصاد جهانی چندان روشن نیست.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 54 سنت، معادل 0.9 درصد افزایش به 62 دلار و 21 سنت رسید.

روز جمعه پس از آنکه اوپک و متحدانش از جمله روسیه اعلام کردند که تولید نفت را 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش خواهند داد، قیمت نفت رو به افزایش گذاشت. از این 1.2 میلیون بشکه، 800 هزار بشکه سهم اوپک و 400 هزار بشکه سهم تولید کنندگان غیراوپکی است.

قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا نیز امروز با 2 سنت افزایش به 52 دلار و 63 سنت رسید. صنعت نفت آمریکا نقشی در کاهش تولیدهای اعلام شده نخواهد داشت.

کاهش تولیدهای اوپک و متحدانش از ماه ژانویه و نسبت به سطح تولید اکتبر 2018 انجام خواهد گرفت. تحلیلگران مؤسسه برنستین انرژی در این باره نوشتند: «نتیجه گیری ما این است که قیمت نفت در سال 2019 به حدود 70 دلار خواهد رسید ».

اما به رغم این کاهش ها، همچنان پیش بینی شده که قیمت نفت 6 دلار در هر بشکه کاهش یابد. مؤسسه برنستین پیش بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال آینده را از 1.5 میلیون بشکه قبلی به 1.3 میلیون بشکه کاهش داده است.

بانک آمریکایی مورگان استنلی هم گفته، این کاهش تولید «احتمالاً برای برقراری توازن در بازار در نیمه نخست سال 2019 و جلوگیری از افزایش ذخایر کافی خواهد بود ».