کدخبر: ۲۵۸۸۳۰ لینک کوتاه

ارزش دلار در برابر ین به پایین‌ترین حد چهار ماهه رسید

اقتصادنیوز: دلار به دلیل رویگردانی سرمایه‌گذاران از سرمایه های پرخطر در بحبوحه تعطیلی رسمی دولت آمریکا و درگیری کاخ سفید و فدرال رزرو در مقابل ارزهای مطمئن تر ین ژاپن و فرانک سوئیس سقوط کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از اتحادیه طلا؛ دلار به دلیل رویگردانی سرمایه‌گذاران از سرمایه های پرخطر در بحبوحه تعطیلی رسمی دولت آمریکا و درگیری کاخ سفید و فدرال رزرو در مقابل ارزهای مطمئن تر ین ژاپن و فرانک سوئیس سقوط کرد.

ین علیه دلار

 دلار در مقابل ارزهای مطمئن تر ین ژاپن و فرانک سوئیس سقوط کرد. دلیل آن هم روی گردانی سرمایه گذاران از سرمایه های پرخطر در بحبوحه ی تعطیل نسبی دولت آمریکا و نشانه هایی از درگیری بین کاخ سفید و فدرال رزرو است.

ارزش دلار 0.39 درصد کاهش یافت و به 110 ین رسید که پایین ترین حد آن از اواخر اوت است. با تعطیلی نیویورک و لندن برای کریسمس، هشت جلسه متوالی در برابر ین کاهش یافته است .

ین هم به بالاترین حد 16 ماهه در برابر پوند انگلیس رسید و 139.90 ین معامله شد. در برابر یورو هم یک رکورد چهار ماهه داشت و 125.60 ین معامله شد .

فرانک سوئیس در برابر دلار 0.2 درصد بالا رفت و به 0.98355 رسید که افزایش 0.9 درصدی روز دوشنبه را بهبود بخشید. این بهترین دستاورد روزانه آن در 11 ماه گذشته بوده است .

سهام آمریکا بیش از دو درصد سقوط کرد، در حالی که قیمت نفت بیش از 6 درصد در یک معامله در روز دوشنبه کاهش داشت. تحولات واشنگتن به نگرانی سرمایه گذاران در مورد رکود اقتصاد جهان در سال آینده اضافه کرده است .

یک تاجر ارز باتجربه در یک بانک ژاپنی گفت: « مردم می گویند این یک کریسمس سیاه است ».

دونالد ترامپ در روز دوشنبه، تنها چند روز پس از انتشار گزارش مذاکرات او برای برکناری جروم پاول، رئیس فدرال رزرو به شدت از فدرال رزرو انتقاد کرد و آن را «تنها مشکل » اقتصاد آمریکا خواند .

آیاکو سرا، اقتصاددان بانک سومیتومو میتسویی تراست گفت: « اگر برکناری پاول جدی تر شود، استقلال فدرال رزرو به عنوان یک بانک مرکزی تضعیف می شود و در آخر اعتماد به دلار هم از بین میرود » .

ترامپ همچنین با دموکرات های کنگره هم بر سر تعطیلی نسبی دولت آمریکا در روز دوشنبه درگیری دارد. هیچ نشانه ای از تلاش های ملموس برای بازگشایی آن نیست .

جدید ترین مشکلات واشنگتن مربوط می شود به فروش ارزان سهام جهانی از اوایل اکتبر به خاطر نگرانی در مورد درگیری های چین و آمریکا، نرخ بهره بالاتر و تاثیر کم کاهش عوارض ترامپ بر اقتصاد آمریکا .

با بسته بودن بازار ها به خاطر کریسمس، فعالیت سایر ارزها نیز محدود بوده است .یورو در 1.1410 تغییر چندانی نکرد و در روز دوشنبه 0.33 درصد بالا رفت.

دلار کانادا 1.3584 در هر دلار معامله شد.
دلار استرالیا به 0.7042 دلار رسید ، نزدیک به ارقام ماه اکتبر که 0.7021 دلار بود.