کدخبر: ۲۵۹۵۰۳ لینک کوتاه

فشار جنگ تجاری ترامپ بر دوش کشاورزان آمریکایی است

اقتصادنیوز: نیوزویک طی گزارشی با انتقاد از سیاست های حمایتگرانه ترامپ نوشت: کشاورزان درمانده آمریکا شاهدند که سیاست‌های تجاری کشورشان به نفع کشورهای خارجی است .

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از سایت طلا؛  کشاورزان درمانده آمریکا شاهدند که سیاست های تجاری کشورشان به نفع کشورهای خارجی است .

وینس پترسون، رئیس انجمن گندم آمریکا چندی پیش گفت که بازار کشاورزی آمریکا پس از عقب نشینی این کشور از شراکت موسوم به ترنس پاسیفیک شاهد یک «فروپاشی حتمی » خواهد بود.

پترسون گفت: « به راستی این به خاطر شرایطی است که باراک اوباما ،رئیس جمهور پیشین به نفع ما در مشارکت ترنس پاسیفیک درباره اش مذاکره کرد. وی اضافه کرد که رقبای خارجی مثل استرالیا و کانادا حالا از این شرایط سود می برند در حالی که کشاورزان آمریکایی با درماندگی نظاره گر هستند » .

این انتقادات زمانی مطرح می شود که آمریکا برای خروج از مشارکت ترنس پاسیفیک در 30 دسامبر آماده می شود. آمریکا در ابتدا جزئی از قرارداد تجارت جهانی بود ولی ترامپ در روز سوم کارش در کاخ سفید در ژانویه 2018 از این قرارداد بیرون رفت .

این مشارکت شامل 11 کشور آسیا پسیفیک مثل ژاپن، استرالیا و ویتنام می شود و هدف از ایجاد آن کمک به پایین آوردن عوارض بین کشورهای مشارکت کننده و محدود کردن توسعه چین در منطقه بود .

ترامپ یک دستور اجرایی برای خروج آمریکا از این قرارداد امضا کرد. او گفت که در آن زمان این حرکت به نفع کارگران آمریکایی است .

بعدها ترامپ لحن خود را در مورد مشارکت ترنس پسیفیک تغییر داد و در ژانویه 2018 در مجمع جهانی اقتصاد در سوئیس گفت که برای مذاکره دوباره درباره این قرارداد حاضر است .

با خروج آمریکا از مشارکت ترنس پاسیفیک، ترامپ می گوید که پیشرفت بزرگی در مذاکرات تجاریش با چین وجود دارد. جنگ تجاری بین این دو کشور میلیاردها دلار به هر دو طرف آسیب رسانده است .

ترامپ و زی جینپبنگ، رئیس جمهور چین موافقت کردند 90 روز جنگ تجاری را متوقف کنند و در این بین در مورد یک توافق احتمالی مذاکره کنند. ولی این مذاکرات با تعطیلی دولت آمریکا قبل از کریسمس مواجه شد که دلیل آن عدم امضای لایحه بودجه توسط ترامپ بود چون حاوی 5 میلیارد دلار مخصوص ساخت دیوار مرزی مکزیک نمی شد .