کدخبر: ۲۷۳۴۵۱ لینک کوتاه

ضرورت همکاری قانون‌گذاران در تسهیل فعالیت‌های تجاری ارس

اقتصادنیوز: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس بر ضرورت همکاری قانون گذاران در تسهیل فعالیت‌های تجاری ارس تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن نریمان در آیین افتتاح پروژه‌های صنعتی و گردشگری منطقه آزاد ارس که با حضور مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور در هتل امپریال ارس برگزار شد، با بیان اینکه درصدد تبدیل شدن منطقه شماره یک در بین مناطق آزاد کشور هستیم، افزود: بدون توجه به توسعه گردشگری این هدف محقق نمی‌شود

وی با بیان اینکه مقدمات ساخت فرودگاه ارس انجام شده است، افزود: با ایجاد تعامل درصد رفع موانع و کسب مجوز کمیته فضایی هستیم. در حال حاضر تراز تجاری منطقه آزاد ارس مثبت بوده و در سال جاری 220 میلیون دلار صادرات داشتیم. همچنین در 11 ماهه امسال با احتساب عوارض خروج شاهد افزایش 20 درصدی درآمد منطقه نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس جذب سرمایه گذار در منطقه آزاد ارس را بیش از یک هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: 2 هزار میلیارد تومان طرح صنعتی کشاورزی و گردشگری هدف گذاری شده است.

نریمان تعدد بخشنامه‌ها را مانع فعالیت‌های اقتصادی در منطقه عنوان کرد و گفت: ما در حالی که مشمول ثبت سفارش نبودیم به بخشنامه‌های دولتی عمل کردیم.

وی افزود: همان طور که در اوج تحریم ها به تولید و تجارت در منطقه ادامه دادیم، امروز نیز می توانیم نفس گاه اقتصادی کشور در شرایط کنونی باشیم.

بر اساس این گزارش، مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در سفر یک روزه خود به منطقه آزاد ارس، سه مجموعه تولیدی خشکبار بهین تجارت مبین ارس، دستمال مرطوب پاک سون نوین ارس و چسب جلفا مهر ارس و اولین هتل پنج ستاره در این منطقه و افتتاح شش کیلومتر از باند دوم محور جلفا ـ مرند را افتتاح و از کارخانه پیشگامان دنیلی ارس تولید کننده کفش و پوشاک ورزشی بازدید کرد.

«شرکت بهین تجارت مبین ارس» با سرمایه گذاری ثابت بالغ بر 52 میلیارد ریال و سرمایه گذاری  در گردش 574 میلیارد ریال و اشتغالزایی 63 نفر، توسط بخش خصوصی احداث شده است. 

«کارخانه پاک سون نوین ارس» تولید کننده پوشک و دستمال مرطوب با سرمایه گذاری 90 میلیارد ریال اعتبار و اشتغال 20 نفر، توسط بخش خصوصی مشغول به فعالیت است. سرمایه در گردش این شرکت 21 میلیارد ریال می باشد.

همچنین «کارخانه جلفا مهر ارس» تولید کننده چسب و اسپری برپایه سیانواکریلات با حجم سرمایه گذاری 109 میلیارد و جمع سرمایه در گردش 225میلیارد ریال که برای 20 نفر شغل ایجاد کرده است به بهره برداری رسید.

«هتل امپریال» نیز که اولین هتل پنج ستاره منطقه آزاد ارس محسوب می‌شود، با حضور مشاور رییس جمهور افتتاح شد. این هتل که با سرمایه گذاری 350 میلیارد ریال ساخته شده، دارای 65 اتاق، 150 تخت، سالن‌های همایش 560 نفری است.

بنا بر این گزارش، مرتضی بانک در این سفر همچنین از «کارخانه پیشگامان دنیلی ارس» تولید کننده کفش با برند دنیلی و پوشاک ورزشی با برند هکتون که یکی از تولیدکنندگان برتر و موفق این منطقه محسوب می شود بازدید کرد. در بخش افتتاح پروژه‌های عمرانی نیز شش کیلومتر از مسیر هشت کیلومتری «باند دوم محور جلفا ـ مرند» با هزینه 151 میلیارد ریال توسط سازمان منطقه آزاد ارس و با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس افتتاح شد.