تحریم‌های ایران و کاهش تولید اوپک نفت را 68 دلاری کرد

کدخبر: 275340
اقتصادنیوز: قیمت نفت در معاملات امروز به علت تحریم‌های ایران و ادامه کاهش تولید اوپک به 68.16 دلار در هر بشکه رسید و در مسیر ثبت بیشترین افزایش سه ماهه نخست از سال 2009 تاکنون قرار دارد.

 

 

تحریم‌های ایران و کاهش تولید اوپک نفت را 68 دلاری کرد

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، ادامه کاهش تولید اوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و  ونزوئلا، قیمت نفت را در معاملات امروز به بالای 68 دلار رساند و بازارهای نفتی در مسیر ثبت بیشترین افزایش سه ماه نخست از سال 2009 تاکنون قرار داده است.

نفت خام آمریکا با 38 سنت افزایش، بشکه‌ای 59.68 دلار معامله شد؛ این نوع نفت در مسیر ثبت چهارمین هفته افزایشی و افزایش 31 درصدی در سه ماه نخست قرار دارد.

هر بشکه نفت برنت نیز با 34 سنت افزایش 68.16 دلار فروخته شد. نفت برنت در مسیر ثبت افزایش 1.7 درصدی طی هفته گذشته و افزایش 27 درصدی در سه ماه نخست قرار دارد.

برای هر دوی شاخص نفتی، سه ماهه نخست 2019، بهترین عملکرد را از سه ماهه دوم 2009 داشته است؛ در آن زمان هر دو شاخص نفتی حدود 40 درصد رشد داشتند.

به علت تلاش‌های اوپک و هم‌پیمانان غیراوپکی‌اش نظیر روسیه که متعهد شده بودند تا روزانه 1.2 میلیون بشکه نفت از تولید خود را کاهش دهند، قیمت نفت در بیشتر سال 2019 افزایش یافت.

اوله هانسن، رئیس بخش راهبردهای اساسی ساکسو بانک گفت: «کاهش تولید اوپک دلیل اصلی این افزایش قیمت چشمگیر از 38 درصد افت قیمت در سه ماهه پایانی سال گذشته، بوده است.»

با این حال، کاهش تولید اوپک تنها دلیل افزایش قیمت نفت در سال جاری نبوده است، به طوری که تحلیلگران به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، دو صادرکننده نفت و اعضای اوپک به عنوان دلیل دیگر برای افزایش قیمت‌ها اشاره می‌کنند.

علی‌رغم افزایش قیمت‌ها، تحلیلگران در مورد آینده تقاضا برای نفت در میان دلواپسی برای رکورد اقتصاد جهان ابراز نگرانی می‌کنند.

 

تیتر یک
  • اولین هفته اسفند، بورس، طلا و ارز نزولی شدند

    اقتصادنیوز: در اولین هفته اسفندماه ۱۳۹۹،‌ بازارهای دلار،‌ سکه، طلا و سهام روند نزولی را تجربه و سرمایه گذاران خود را…

از دست ندهید
بلیط هواپیما