کدخبر: ۲۷۹۷۳۴ لینک کوتاه

تقاضای طلای بانک‌های مرکزی به زودی فروکش نخواهد کرد

اقتصادنیوز: تقاضای بانک های مرکزی همچنان یک فاکتور ضروری برای قیمت طلا باقی مانده است و اشتیاق بانک ها برای فلز زرد به این زودی ها فروکش نخواهد کرد .

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از طلانیوز؛ در حالیکه سرمایه گذاری های عمومی در بازارها همچنان از طلا دوری می کنند و توجه خود را بر بازارهای سهام در حال رکورد زنی معطوف کرده اند، اما یک بخش وجود دارد که هنوز بخش فلزات گرانبها را جذاب می داند.

گمانه زنی ها در حال افزایش است که بانک مرکزی هند در سال جاری قصد دارد ذخایر طلای خود را افزایش دهد .در گزارش اخیر آقای هووی لی ، اقتصاد دان در "اورسی – چاینیز بانک " پیش بینی کرده است که بانک مرکزی هند ( RBI)توانایی خرید  46.7 تن طلا ،معادل 1.5 میلیون اونس در سال 2019 را دارد.

 

این تحلیل زمانی عنوان شده که بانک مرکزی هند در حال افزایش ذخایر خود به سطوح رکودی است ..بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط صندوق بین المللی پول ،تا آخرین اطلاعات حجم ذخایر 608.7 تن است .

 

بانک هندی هم به جمع بانک های مرکزی چین و روسیه پیوسته که برترین خریداران طلا تا به اینجای سال بوده اند.به باور تحلیلگران تقاضای رسمی طلا افزایش خواهد یافت ،زیرا بانک های مرکزی در تلاشند تا وابستگی ذخایر ارزی خود به دلار را کمتر کنند.در آخرین  گزارش صندوق بین المللی پول مشخص شد که چین 21.8 تن طلا و روسیه 37.4 تن طلا تا به اینجای سال خریداری کرده اند.

 

به نظر می رسد الگوی حاصی در بازارها شکل گرفته است که به دلیل عدم قطعیت ها در اقتصاد های کلان بانک های مرکزی سعی در افزایش حجم ذخایر طلای خود دارند  ... لی تحلیلگر در او سی بی سی گفت:" این تصادفی نیست که در چند وقت اخیر  بانک مرکزی چین بزرگترین خریدار طلا بوده است ، زیرا این کشور در حال حاضر درگیر تنش تجاری با امریکا است و احتمالا قصد در کاهش وابستگی خود به ذخایر چند تریلیون دلاری خود دارد.

 

دانیل قالی، ایتراتژیست کالایی در تی دی سکیوریتی گفت تقاضای بانک های مرکزی باعث ایجاد یک حمایت ارزشمند از طلا شده است .در حال حاضر بازار طلا در تقلا برای فاصله گرفتن از کف قیمت های چهار ماهه اخیر است .

 

قالی توضیح داد که مدیران پولی  در زمانیکه با افزایش تقاضا در بخش بانک های مرکزی رو به رو می شوند ،اعتماد به نفس بیشتری به بازار طلا پیدا می کنند ....او اضفه کرد که سرمایه گذاران نباید انتظار داشته باشند خرید های بانک های مرکزی به این زودی ها خاتمه پیدا کند.

 

وی گفت:" روند و شکل کلی بازار و موقعیت گیری بانک ها روندی است که در ظرف چند ماه و سال ها شکل می گیرد ...سال گذشته ما شاهد میزان خرید بانک های مرکزی در سطح رکوردی بی سابقه از 1970 میلادی بودیم...من فکر می کنم این نشان دهنده این موضوع است که اشتهای این بانک ها تازه شروع شده است.