کدخبر: ۲۸۰۸۰۳ لینک کوتاه

وال‌استریت رکورد تاریخی زد!

اقتصادنیوز: وال‌استریت رکورد تاریخی خود را جابه‌جا کرد. شاخص S&P۵۰۰ و نزدک کامپوزیت در معاملات ۲ روز ابتدایی هفته اخیر به سقف تاریخی خود صعود کردند. شاخص S&۵۰۰ با ثبت رکورد ۲۹۴۹ واحدی به مرز ۳هزار واحدی نزدیکتر شد. این شاخص در طول سال ۲۰۱۹ میلادی بالغ‌بر ۱۶ درصد رشد داشته است. البته در ماه پایانی سال ۲۰۱۸ سقوط نزدیک به ۱۰ درصدی وال‌استریت زمینه‌ساز سیکل افزایشی در ابتدای سال جاری میلادی شده بود. شاخص نزدک کامپوزیت نیز با ثبت رکورد ۸۱۷۶ واحدی سال ۲۰۱۹ را با بازدهی بیش از ۲۱ درصدی ادامه داد. در میان شاخص‌های مهم وال‌استریت تنها شاخص میانگین صنعتی داوجونز بود که نتوانست رکورد سال گذشته خود را جابه‌جا کند و روند خطی را در هفته جاری تجربه کرد. انتشار چشم‌انداز مصرف‌کنندگان آمریکایی به آتیه اقتصادی این کشور مهمترین عامل تقویت وال‌استریت محسوب می‌شود و پس از آن نیز موتورهای محرکه دیگری به وال‌استریت توان ثبت رکورد تاریخی را در سال ۲۰۱۹ میلادی دادند.

به گزارش اقتصادنیوز، در واقع 4 دلیل عمده را می‌توان برای صعود بازار سهام آمریکا به رکورد تاریخی برشمرد. اول، سودگیری معامله‌گرانی که نگرانی از رکود اقتصادی در حد فاصل سال 2019 تا 2021 را دارند. (البته سال 2019 رکودی رخ نخواهد داد مگر شرایط خاصی ورق را برگرداند و تنها ریشه‌های آن در این سال کاشته خواهند شد.) دوم رویکرد کبوتری و تسهیلی فدرال رزرو در خصوص سیاست پولی آمریکا است. سوم پیشرفت مذاکرات میان آمریکا و چین در بر سر مسائل تجاری خواهد بود و آخرین عامل تعوق تنش‌های برگزیت محسوب می‌شود.

در همین حین بازدهی اوراق خزانه آمریکا همچنان در سطوحی پایین‌تر از انتظار به‌سر می‌برد و شاخص دلار با تقویت عضلات خود مرز 98 دلاری را مرکز نوسانات خود قرار داده است. با توجه به فشار دلار قوی بر اقتصادهای نوظهور و دوگانگی منافع آمریکا از دلار ضعیف یا قوی همچنان با اختلاف نظر سیاست‌مدارن، بانکداران و اقتصاددانان مواحه شده است. به ویژه زمانی که احتمال رشد نرخ بهره پایین آمده و به‌عکس سطح بازدهی پایین این اوراق ممکن است با افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو پوشش داده شود. در این شرایط تناقض دلار قوی و دلار ضعیف پررنگ‌تر شده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند