کدخبر: ۲۸۳۹۹۶ لینک کوتاه

پیوند نزولی لیر و «اردوغان»

اقتصادنیوز: «لورا پیتل» کارشناس اقتصادی روزنامه‌های تایمز و فایننشال‌تایمز در مسائل ترکیه، بحرانی را که در کمین اقتصاد این کشور نشسته تشریح کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، 

به گزارش اقتصادنیوز، تصمیم شورای‌عالی انتخابات ترکیه برای لغو نتایج انتخابات شهرداری‌ در استانبول موجب کاهش شدید ارزش لیر در سایه افزایش نگرانی‌های سرمایه‌گذاران از نوسانات سیاسی در این کشور شد. به دنبال اعلام تصمیم لغو نتایج انتخابات شهرداری در شهر استانبول‌، بزرگ‌ترین شهر ترکیه، پولاین کشور روز دوشنبه با بیش از ۳ درصد کاهش مقابل ارز آمریکا، پایین‌ترین سطح در هفت ماه گذشته خود را تجربه کرد. کاهش لیر روز سه‌شنبه نیز ادامه داشت و با ۰۶/  ۱ درصد کاهش به ۱۵۷/  ۶ لیر در مقابل دلار رسید. سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از انجام معاملات با لیر و به‌منظور در امان بودن از سقوط احتمالی ارزش آن درحال تلاش هستند. دلار پس از ماه‌ها مقاومت داخلی در استانبول باز هم به بالای ۶ لیر صعود کرد و این بار صعود عادی برای تضعیف لیر رخ نداد و سقوط لیر با پدیده تکنیکال دیگری مقارن شده است. سقوط لیر به کف ۷ ماهه همزمان با سبقت میانگین متحرک ۵۰ روزه نسبت به میانگین ۲۰۰ روزه یک پدیده تکنیکال قوی را شکل داده است. «صلیب یا کراس طلایی» نشانگر بروز موج افزایشی به سود دلار و به سمت تضعیف بیشتر لیر ترکیه است.

 

صلیب طلایی چیست؟

تقاطع طلایی یک آرایش تکنیکال صعودی است که مومنتوم (معیار روند لحظه‌ای) صعودی را در روند صعودی یا یک چرخش بالقوه در بازار نزولی، حمایت می‌کند. این آرایش معمولا از تقاطع خطوط میانگین متحرک یا خطوط سیگنال متفاوت شروع می‌شود. برای استفاده از تقاطع طلایی، معامله‌گر فقط باید میانگین متحرک کوتاه‌مدت یا خط سیگنال بالای اجزای روند بلندمدت را شناسایی کند. با حرکت صعودی قیمت‌های جاری یا کوتاه‌مدت، اجزای کوتاه‌مدت به‌طور طبیعی از میانگین قیمت‌ بلندمدت بالاتر می‌روند. این وضعیت به حمایت از قیمت‌های بالاتر در بازه‌های زمانی نزدیک و همزمان با شکل‌گیری مومنتوم روند کمک می‌کند. افت ذخایر ارزی، شبهه درخصوص تمایل بانک مرکزی نسبت به اقدامات آتی علیه تورم و سطح بالای بدهی‌های کوتاه‌مدت، همگی موجب پی‌ریزی این تمایل در فضای بازارهای این کشور شده است.

15 (3)

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند