کدخبر: ۲۸۶۶۷۲ لینک کوتاه

جمع‌آوری ۱۰ هزار تن تخم‌مرغ مازاد برای ایجاد تعادل در بازار

اقتصادنیوز: مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفت: با هدف تعادل بخشی به بازار تخم‌مرغ و کاهش زیان مرغداران طرح جمع‌آوری ۱۰ هزارتن تخم‌مرغ مازاد از بازار توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور اجرا می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، رضا ترکاشوند با بیان اینکه کاهش قیمت تخم‌مرغ زیان مرغداران را به دنبال داشته است، اظهار کرد: طرح جمع‌آوری تخم‌مرغ مازاد بازار در مرحله تعیین روش‌های اجرایی توسط شرکت پشتیبانی امور دام است و تا چند روز آینده عملیاتی می‌شود.

وی ادامه داد: طرح مذکور با درخواست مرغداران و موافقت وزیر جهادکشاورزی انجام می‌شود.

ترکاشوند همچنین از حذف گله‌های مادر با سن بالای 90 روزگی خبر داد و گفت: حذف گله‌های مادر بالای 90 روزگی نیز با هدف تنظیم تولید و عرضه تخم مرغ به بازار انجام می‌شود.

وی یادآور شد: مازاد تولید همراه با مشکلات تامین نهاده‌های دامی و افزایش قیمت آن‌ها مرغداران را با چالش‌های جدی در تولید رو به رو کرده است.

به گفته ترکاشوند؛ از 5 ماه پیش حمل و نقل نهاده‌های دامی از بندر امام (ره) به کندی انجام می‌شود و این امر خلاء بزرگی در تامین نهاده‌های دامی ایجاده کرده و موجب افزایش قیمت آن‌ها شده است.

وی مدعی شد تعداد کامیون‌های که نهاده ها را از بندر امام (ره) حمل می کنند کاهش یافته که پاسخگوی نیاز مرغداران و دامداران در سراسر کشور نیست. همین تعداد معدود کامیون‌ها نیز از مرغداران طلب کرایه 2 برابر نرخ معمول می کنند.

وی با بیان اینکه کندی در حمل نهاده‌های دامی درحالی است که بسیاری از مرغداران ماه‌هاست بهای آن‌ها را پرداخت کرده‌اند، افزود: در این شرایط مرغداران برای ادامه تولید خود چاره‌ای جز خرید نهاده با قیمت بالاتر از دلالان یا هم صنف‌های خود ندارند.

ترکاشوند تاکید کرد: خرید نهاده‌های بی‌کیفیت از دلالان و سایر مرغداران سلامت تولید را به خطر انداخته است.

وی قیمت خرید هر کیلوگرم کنجاله سویا از دلالان را 4 تا 5 هزار تومان عنوان کرد و گفت: در حالی دلالان هر کیلوگرم کنجاله سویا را به مرغداران 4 تا 5 هزار تومان می‌فروشند که قیمت مصوب این نهاده 2 هزار و 450 تومان است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن از دستگاه‌های مسئول خواست هر چه سریعتر به رفع مشکل حمل و نقل نهاده‌ها از بندر امام (ره) ورود کنند چراکه نتایج آن برای صنعت مرغداری و دامپروری کشور سنگین خواهد بود.

ترکاشوند در پایان گفت: جلب رضایت کامیون‌داران با اصلاح نرخ کرایه‌ها و یا اقدامات تشویقی از پیش پا افتاده‌ترین کارهایی است که انتظار می‌رود دستگاه‌های مسئول برای رفع مشکل حمل و نقل به سرعت انجام دهند.

به گزارش ایلنا؛ بنا بر اعلام شرکت پشتیبانی امور دام کشور در حال حاضر هر شانه تخم‌مرغ 11 هزار و 500 تا 12 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود در حالی که قیمت مصوب آن 13 هزار و 800 تومان است. این امر که نتیجه افزایش تولید و عرضه پیش از نیاز است، زیان مرغداران را به دنبال داشته و تداوم تولید را دچار مخاطره کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند