کدخبر: ۳۰۹۰۳۷ لینک کوتاه

ملاک برتر خرید سهام در وضعیت کنونی بورس چیست؟/ روی برگ‌های سوخته بازی نکنید

اقتصادنیوز: در شرایط کنونی همچنان نشانه‌های هراس میان فعالان بازار سهام مشاهده می‌شود. در چنین شرایطی سوال اصلی این است که معیار خرید سهام در شرایط کنونی چیست؟ چرا کارشناسان برخی از موارد حمایتی را قابل اتکاتر از بقیه می‌دانند. چرا سهام به برخی از عوامل که تا چند هفته قبل واکنش نشان می‌داد (مانند تجدید ارزیابی دارایی‌ها) بی‌حس است. در چنین شرایطی دو مفهوم برگ‌های سوخته و همچنین معیار معتبر را می‌توان مرور کرد. این گزارش آغاز خلاصه از سلسله گزارش‌ها است.

به گزارش اقتصانیوز، به نقل از دنیای بورس؛ طی سه روز گذشته «دنیای بورس» سعی داشت تا قالب ساده و تازه‌ای از گزارش‌های فصلی را به بازار ارائه کند تا بتوان در کمترین زمان ممکن آن‌چه از صورت‌های مالی در یک نگاه نیاز است در دسترس مخاطبین باشد. این گزارش‌ها در کانال تلگرام در دسترس است. بر این اساس درآمد، سود عملیاتی، سود خالص و سود هر سهم شرکت‌ها در 5 فصل اخیر در یک جدول ارائه شد. چند نکته مهم از وضعیت کنونی معاملات سهام وجود دارد که باید به آن توجه داشت.

نکته مهم این‌که تحلیل شرکت‌ها را می‌توان در درجه‌بندی مختلف انجام داد و آن‌چه در یک نگاه از صورت‌های مالی به دست می‌آید می‌تواند با یک نگاه‌ عمیق‌تر وضعیت متفاوتی را داشته باشد. آن‌چه تاکنون شرکت‌ها محقق‌ کرده‌اند را باید تا حد زیادی کنار گذاشت و مهم‌تر از آن در شرایط کنونی سودآوری آینده و فصل‌های بعد شرکت‌ها است. بر این اساس مهم‌ترین مسئله برای آینده سهام احتمال تکرارپذیری سود تابستان یا تغییرات احتمالی سود فصل‌های بعد و دلایل آن است. تشخیص دلایل آن می‌تواند دید دقیقی نسبت به زمان‌بندی نوسان سهام ایجاد کند.

تکرارپذیری سود تابستان برای برخی از شرکت‌ها می‌تواند کف حمایتی قدرتمندی را فراهم کند و در فضای کنونی که همچنان موج هراس از افت قیمت سهام مشاهده می‌شود باید در جستجو چنین نمادهایی بود. البته ممکن است برخی به این موضوع خرده بگیرند که دوباره عوامل بازاری کنار گذاشته شد. با این حال همان‌طور که در مطالب پیشین «دنیای بورس» نیز اشاره شد بهانه‌های بازاری می‌توانند فضا را برای رشد قابل توجه سهام فراهم کنند (چند نمونه موفق از این موضوع در عملکرد ماه‌های گذشته «دنیای بورس» در دسترس است) اما اگر از مسیر اصلی گمراه شویم و ندانیم که این‌ها بهانه‌هایی بودند برای رشد قیمتی سهام و نه اثرگذار بر ارزش واقعی شرکت‌ها احتمال زیان بالا می‌رود.

ادامه را در لینک زیر مطالعه کنید:

آیا سودآوری تابستان شرکت‌ها قابل تکرار هستند

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند