شاخص تجارت آمریکا به پایین‌ترین رقم از ۲۰۱۳ رسید

کدخبر: 326508
اقتصادنیوز: فعالیت تجاری آمریکا در ماه فوریه با تأثیر ویروس کرونا بر زنجیره‌های عرضه و تردید شرکتها برای ثبت سفارش، برای اولین بار به پایین ترین رقم از ۲۰۱۳ رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از بلومبرگ؛ فعالیت تجاری آمریکا در ماه فوریه برای اولین بار از 2013 کاهش یافت. ویروس کرونا به زنجیره‌های عرضه آسیب زده و شرکت‌ها را برای ثبت سفارش مردد کرده است. این هشداری است برای بزرگترین اقتصاد جهان که به تدریج از شیوع این ویروس آسیب می بیند.

 شاخص مدیران خرید شرکت تحقیقاتی آی اچ اس مارکیت که تولید در کارخانه ها و فعالیت شرکت های خدماتی را نشان می دهد، 3.7 امتیاز پایین آمده و به 49.6 رسیده است که پایین ترین حد از اکتبر 2013، زمان بسته شدن دولت آمریکا، است.  امتیاز کمتر از 50 نشان دهنده رکود است.

سود 30 ساله خزانه داری آمریکا به پایین ترین حد خود رسیده و بازار سهام آمریکا رو به کاهش است. شاخص اس پی 500 اولین سقوط خود را در این ماه ثبت کرد.

این اولین اطلاعات اقتصادی آمریکاست که ضربه سخت اقتصاد را از ویروس کرونا نشان می دهد. اقتصاددان‌ها پیش بینی می‌کنند این ویروس رشد اقتصادی آسیا را بیش از پیش کاهش دهد. شاخص های مشابهی در ژاپن و استرالیا هم ضعیف شده اند که نشان دهنده تأثیر اقتصادی این بیماری است.

 کریس ویلیامسون، اقتصاددان آی اچ اس مارکیت گفت:« شیوع ویروس کرونا با تأثیر بر تقاضا در بخش هایی مثل سفر و گردشگری و از طریق کاهش صادرات و اختلال زنجیره عرضه بر اقتصاد تأثیر می گذارد».

 این ویروس تا حالا جان 2200 نفر را گرفته که اکثر آنها در چین بوده اند و بیش از 75 هزار نفر را مبتلا کرده است.

 لری کودلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید گفت این ویروس تأثیر کمی بر اقتصاد آمریکا خواهد داشت.

وی گفت:« تا حالا به نظر نمی رسد مشکلات به وجود آمده برای زنجیره عرضه ضربه مهمی به اقتصاد آمریکا زده باشد، شاید این آسیب بسیار ناچیز باشد ولی بزرگ نیست».

 ولی اطلاعات آی اچ اس مارکیت نشان می دهد صادرات برای دومین ماه پیاپی کاهش یافته و استخدام کند شده است.

 شرکت‌ها در آمریکا در مورد کند شدن بیشتر رشد اقتصادی و انتخابات ریاست جمهوری در 2020 نگران هستند. این شرایط ممکن است موجب پیروزی دموکراتها شود که سیاستی کاملاً متفاوت با دونالد ترامپ دارند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما