مدرس خیابانی اعلام کرد؛

رکوردزنی صادرات سال ۹۸/ صادرات به 100کشور به‌رغم شدیدترین تحریم‌ها/ حماسه‌آفرینی تولیدکنندگان

کدخبر: 347227
اقتصادنیوز؛ سرپرست وزارت صمت گفت: سال ۹۸ صادر کنندگان ما که بخش عمده تولید کنندگان هستند حماسه خوبی آفریدند. ۴۱.۳ میلیارد دلار حجم صادرات کشور به ۱۰۰ کشور دنیا با شدیدترین تحریم ها رقم خورد. همچنین رکورد وزنی صادرات در سال ۹۸ زده شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، حسین مدرس خیابانی در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان ارایه گزارش از مسائل حوزه صنعت به نمایندگان اظهار کرد: امید است مجوزهای پروانه های اشتغال چه در حوزه مردمی و چه در حوزه دولتی آزاد شود. جامعه بزرگ اصناف با حدود ۳ میلیون واحد صنفی وجود دارد که ۶ میلیون شاغل را در این حوزه شکل می دهد. این اصناف با نرخ تکفل ۲۰ میلیون نفر مشغول هستند. جامعه بزرگ صنفی همیشه قبل و بعد از انقلاب، اثرات قابل توجهی در حوزه اشتغال و امنیت داشته اند. اصناف، مردمی ترین نهاد اقتصادی کشور است.

مدرس خیابانی: از ابتدای بیماری کرونا هیچ محدودیتی در امر تولید قائل نشدیم

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تاثیر همگرایی صنفی در تعطیلی بازار به خاطر کرونا گفت: از هر کاسبی که بپرسیم می گویند که کاسب و شب عیدش. در ایام پایانی سال ۹۸ اما اصناف همگرایی خوبی داشتند و تمامی مغازه ها را تعطیل کرده و حماسه ای عظیم خلق کردند. دولت باید اصناف آسیب دیده را یاری رساند. البته در کنار اصناف سایر عناصر شبکه توزیع مثل فروشگاههای زنجیره ای حضور دارند که بخشی از تنظیم بازار را بر عهده گرفتند.

مدرس خیابانی در خصوص صادرات و واردات گفت: در حال حاضر بیش از ۳۳ هزار کارت بازرگانی داریم. سال ۹۸ صادر کنندگان ما که بخش عمده تولید کنندگان هستند حماسه خوبی آفریدند. ۴۱.۳ میلیارد دلار حجم صادرات کشور به ۱۰۰ کشور دنیا با شدیدترین تحریم ها رقم خورد. همچنین رکورد وزنی صادرات در سال ۹۸ زده شد.

وی با بیان این که « ۱۳۵ میلیون تن حجم کالاهای صادراتی بود» اظهار کرد: ۵۷ میلیون تن از مقدار فوق در حوزه فولاد بوده است که ارزشی ۹ میلیارد دلاری به ارمغان آورده. در حوزه واردات هم باید بگویم که به غیر از مواد اولیه کارخانجات، کالاهای اساسی و بعضی از ماشین آلاتی که تولید نمی کنیم بیش از هزار و ۵۰۰ ردیف کالا را مسدود کرده ایم. همین عدد در سه ماه اول سال ۹۹ به ۲ هزار و ۵۰۰ ردیف افزایش پیدا کرد که شامل کالاهایی می شد که مشابه آن در داخل تولید می شد. ترکیب واردات کشور به گونه ای است که ۸۵ درصد واردات مختص نهاده‌های تولید و مواد اولیه است و تنها ۱۵ درصد کالاهای وارداتی مصرفی بوده که ۷ درصد آنها کالای اساسی و بقیه کالاهایی مثل موبایل هستند که به نوعی اساسی محسوب می شوند.

سرپرست وزارت صمت در مورد وضعیت صنعتی و معدنی کشور خطاب به نمایندگان گفت: در سال ۹۸ در بسیاری از بخش ها رشد را تجربه نکردیم اما در بخش معدن ۱.۹ درصد و در بخش صنعت ، ۲.۱ درصد رشد داشتیم. در این سه ماهه که تحریم و کرونا شرایط را بر ما سخت کرده میزان جوازهای تاسیس حدود ۲۵ درصد افزایش داشته  از لحاظ سرمایه گذاری ۳۷.۳ درصد و از لحاظ اشتغال ۱۸.۱ درصد افزایش را تجربه کردند.

مدرس خیابانی جهش تولید را وظیفه اصلی وزارت صمت عنوان کرد و گفت: یادمان نرفته که در ابتدای اسفند ۹۸ برای وارد کردن چند محموله ماسک دچار مشکل بوده ایم. معاون وزارت بهداشت در اولین جلسه کمیته لجستیک وزارت صمت گفتند که چندین کادر درمانی ما در بابل و آمل به علت کمبود امکانات شهید شدند. امروز ما به نقطه ای رسیده ایم که با یک بسیج مردمی و میدان دادن به مردم و حضور نهادهای جهادی و انقلابی، استفاده از ظرفیت کارخانجات تولیدی را فعال کردیم از ابتدای کرونا هیچ محدودیتی در امر تولید قائل نشدیم مگر فعالیتهای غیر ضروری مثل گردشگری.

وی با ارائه آماری از میزان تولید ماسک و لباس پرستاری در کشور گفت: امروز از روزی ۲۰۰ هزار ماسک به تولید روزی ۶ میلیون ماسک رسیده ایم و در این زمینه صادر کننده هستیم و در زمینه لباس پرستاری  ۷۰۰ هزار دست دپو داریم.

تیتر یک
  • اونس در کف ۹ ماهه آرام گرفت

    در روزی که گذشت آمریکا میزان اشتغال زایی خود را منتشر کرد که فراتر از پیش بینی اقتصاددان ها بود. این امار به قیمت بیت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما