کدخبر: ۱۸۴۲۸۶ لینک کوتاه

ترامپ جنگ محرمانه آمریکا در یمن را تشدید کرد

یکسری برآوردهای جدید نشان می‌دهد که دولت دونالد ترامپ در مقایسه با آخرین سال ریاست جمهوری باراک اوباما تعداد حملات هوایی مخفیانه آمریکا در یمن را بیش از دو برابر کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از گاردین، این افزایش چشمگیر حملات هوایی آمریکا در یمن به همراه اقدام ترامپ در برچیدن یکسری تدابیر حراستی مربوط به دولت اوباما، نگرانی‌های جدیدی را نزد گروه‌های حقوق بشری نسبت به عملیات‌های انجام شده در یمن و کشورهای دیگر موجب شده است.

آمارهای گروه موسوم به دفتر روزنامه نگاری تحقیقی نشان می‌دهد که تعداد حملات هوایی محرمانه آمریکا در یمن در سال ۲۰۱۷ بیش از دو برابر شده و به ۹۳ مورد رسیده در حالی که سال قبل از آن این تعداد ۴۰ مورد بود.

دفتر مذکور به پیگیری عملیات‌های پهپادی و هوایی‌ آمریکا در پاکستان، افغانستان، سومالی و یمن می‌پردازد. در عین حال گروه حقوق بشری رپریو نیز گفت دست‌کم دو کودک در حملات هوایی آمریکا در سال جاری میلادی در یمن کشته شده‌اند.

این گروه گفت: این دو کودک زیر ۱۵ سال دو برادر به نام‌های احمد و محمد الخوبزه بوده‌اند که در تاریخ ۶ مارس در حمله هوایی آمریکا در یکلای یمن کشته شده‌اند.

مقام‌های آمریکایی گفتند که اطلاعات معتبری برای تایید ادعای تلفات غیرنظامیان در حمله ۶ مارس ندارند. هم گروه رپریو و هم دفتر روزنامه نگاری تحقیقی گزارش دادند دست‌کم ۳۰ غیرنظامی از جمله ۱۰ کودک در نتیجه عملیات پنهانی آمریکا در یمن در سال جاری میلادی کشته شدند هرچند که آمارهای این گروه‌ها رسما از جانب ارتش آمریکا گزارش نشده است.

اکثر این غیرنظامیان در یک حمله نیروهای ویژه آمریکایی به نام نیروهای موسوم به سیل در تاریخ ۲۹ ژانویه در روستای یکلا کشته شدند.

دفتر روزنامه نگاری تحقیقی تلفاتی را در نتیجه عملیات‌های محرمانه آمریکا در یمن در سال ۲۰۱۶ ثبت نکرده است. اکنون آمریکا هر دو روز در یمن دست‌کم یک حمله محرمانه انجام می‌دهد. اگر این روند تا پایان سال جاری میلادی ادامه پیدا کند ما شاهد افزایش پنج برابری حملات هوایی آمریکا در این کشور خواهیم بود.

گزارش گروه رپریو براساس مصاحبه با منابع میدانی و گزارش‌های خبری درباره عملیات‌هیا آمریکا در یمن تهیه شده است.

این در حالی است که ترامپ متهم به از بین بردن قوانین دولت اوباما به منظور کاهش تلفات غیرنظامیان در یمن و اعمال محدودیت‌هایی برای عملیات‌های ضد تروریستی آمریکا در کشورهایی مثل یمن شده است.

درعین حال روزنامه گاردین گزارش داده که شواهد فزاینده‌ای برای حمایت انگلیسی‌ها از این عملیات آمریکا در یمن و کشورهای دیگر وجود دارد.

گروه رپریو اظهار داشت: این مدارک شامل گزارش‌های مربوط به حمایت عملیاتی و اطلاعاتی پایگاه‌های انگلیسی از حملات پهپادی و اقدامات اطلاعاتی پرسنل نظامی انگلیس از جمله برای هدف‌یابی این حملات در یمن می‌شود.